Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla

Zakończył się Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla. Wydarzenie przypomniało o realizacji postanowień Jubileuszowego Aktu Intronizacyjnego w naszych rodzinach i parafiach.

Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla przypomniał o 5. rocznicy przyjęcia Jubileuszowego Aktu Intronizacyjnego.

Jak zaznaczył ks. bp Stanisław Jamrozek – Intronizacja Chrystusa najpierw musi dokonać się w naszych sercach.

– Ważne jest, żebyśmy przyjęli Pana osobiście i później starali się podporządkować Mu nasze życie codzienne po to, żeby razem z Nim iść za rękę – akcentował ks. bp Stanisław Jamrozek, Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchów Intronizacyjnych.

W trakcie czterodniowego kongresu odbywały się dyskusje o teologicznej, historycznej i społeczno-politycznej perspektywie idei Intronizacji Chrystusa Króla. Na zakończenie, w niedzielne południe spod Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie wyruszył Orszak Jezusa Chrystusa Króla, który zatrzymywał się przy czterech stacjach. Przeszedł do Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Tam sprawowana była uroczysta Msza święta.

Zwieńczeniem kongresu jest wyjątkowe przesłanie – zwrócił uwagę ks. prof. Marek Chmielewski, Konsultant Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchów Intronizacyjnych. Adresatami tego przesłania są m.in. księża biskupi.

– Z taką prośbą, aby po pierwsze – jeśli to możliwe – ustanowić w każdej diecezji odpowiedzialnego duszpasterza, który by koordynował wszystkie inicjatywy na rzecz Intronizacji, aby była jedność – wskazał  ks. prof. Marek Chmielewski.

Również politycy, czyli ci, których zadaniem jest troska o dobro wspólne, odnajdą w tym kongresie przesłanie dla samych siebie.

– Prośba do polityków, aby kontynuowali dzieło transformacji społecznej, respektując wszystkie przyrzeczenia zawarte w Jubileuszowym Akcie – mówił Konsultant Delegata KEP ds. Ruchów Intronizacyjnych.

W przesłaniu podsumowującym kongres jego uczestnicy zwrócili się również do duszpasterzy, aby nadali świąteczny charakter uroczystości Jezusa Chrystusa Króla przypadającej w niedzielę – 21 listopada.

– Poprzez odpowiednie przygotowanie liturgiczne, np. trwające dziewięć dni przed tą uroczystością, a także, żeby bardziej promować  i przypominać zapomniane pozdrowienie chrześcijańskie: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” oraz „Króluj nam Chryste” – podkreślił ks. prof. Marek Chmielewski.

Patronat nad wydarzeniem objęły Radio Maryja i Telewizja Trwam.

TV Trwam News

drukuj