fot. pixabay.com

Holandia: 20-latek z Amsterdamu przyznał się do ataków na trzy polskie sklepy

Hyron A., 20-letni mieszkaniec Amsterdamu, przyznał się do ataków na trzy polskie supermarkety w Holandii. Jednocześnie policja poinformowała, że do jednego z tych napadów użyto miny przeciwpiechotnej.

Pod koniec września br. Prokuratura Krajowa przekazała, że o napady na polskie sklepy podejrzewa dziewięć osób. Hyron A., który był jedną z nich, stanął przed sądem w Haarlem w środkowej części kraju.

Hyron A. już pierwszego dnia rozprawy przyznał się do spowodowania eksplozji w sklepach w Aalsmeer, Beverwijk i Tilburgu. Nie chciał wyjawić, kim byli jego mocodawcy. Przyznał jedynie, że zrobił to dla pieniędzy, których jednak nigdy nie otrzymał.

Z wewnętrznych ustaleń policji, do których dotarł dziennik „De Telegraaf”, wynika, że do ataku na supermarket w Beverwijk użyto miny przeciwpiechotnej.

„Jesteśmy zdumieni, że tego rodzaju broń jest wykorzystywana przez przestępców” – powiedział Gerrit van de Kamp, przewodniczący związku policyjnego ACP.

W grudniu 2020 r. i na początku stycznia 2021 r. doszło do ataków na polskie supermarkety w Aalsmeer, Heeswijk-Dinther, Beverwijk i Tilburgu. Ponadto ładunki eksplodowały w polskich sklepach w Lelystad i Rotterdamie.

Jeden z ostatnich ataków miał miejsce pod koniec czerwca 2021 roku w Panningen na południu Holandii. Sklep przy Pastoor Huijbenplein został zaatakowany w ciągu miesiąca aż trzy razy.

Właścicielami zaatakowanych supermarketów są głównie iraccy Kurdowie, jednak sklepy sprzedają polskie produkty, a ich klientami są głównie Polacy.

Wcześniej policja informowała, że nic nie wskazuje na to, by przestępstwa miały podłoże etniczne i były skierowane przeciwko Polakom. Oficer w biurze prasowym policji w Hadze powiedział, że „motywy zastraszania są dla nas niejasne”.

 PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl