B. Biel: W tym roku Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński wziął udział w centralnych uroczystościach w Mont-Ormel z okazji 80. rocznicy wyzwolenia Normandii z udziałem polskich wojsk
W tym roku wybraliśmy się na Zachód, jako że w tym roku przypada 80. rocznica wyzwolenia Normandii z udziałem polskich wojsk pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. (…) W tym roku centralne uroczystości odbywały się w Mont-Ormel – to jest w centrum kotła Falaise, gdzie toczyły się te bitwy. Przyjechało wiele osób i my również jako Rajd Katyński, pierwszy raz zameldowaliśmy się właśnie w tym miejscu – mówił we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Bronisław Biel, Prezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.
Dobiegł końca XXIV Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. W tym roku uczestnicy wyruszyli szlakiem zwycięstw polskich żołnierzy walczących na froncie zachodnim II wojny światowej, by oddać hołd tym, którzy zginęli za wolność i niepodległość Polski.
– Przez poprzednie lata 23 rajdy były na terenie byłych republik Związku Radzieckiego. W tym roku wybraliśmy się na Zachód, jako że w tym roku przypada 80. rocznica wyzwolenia Normandii z udziałem polskich wojsk pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. To była zwycięska walka, która zakończyła się sukcesem w roku 1945. (…) W tym roku centralne uroczystości odbywały się w Mont-Ormel – to jest w centrum kotła Falaise, gdzie toczyły się te bitwy. Przyjechało wiele osób i my również jako Rajd Katyński, pierwszy raz zameldowaliśmy się właśnie w tym miejscu – podkreślił Bronisław Biel.
Pamięć o polskich żołnierzach jest mocno kultywowana w Holandii, gdzie 1 Dywizja Pancerna gen. Maczka miała istotny wkład w wyzwolenie miasta Breda.
– Największą wdzięcznością wykazują się Holendrzy, gdzie Breda została wyzwolona bez zburzenia miasta właśnie dzięki Polakom – zaznaczył Prezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński.
Uczestnicy XXIV Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego przemierzyli również Niemcy, gdzie odwiedzili byłe niemieckie obozy koncentracyjne.
– Przede wszystkim ten rajd był związany z II wojną światową, właśnie z Niemcami. Stąd wybraliśmy szlak, po drodze zaliczając obozy koncentracyjne: Auschwitz, Mauthausen czy Dachau. W Dachau udało nam się zorganizować Mszę św. w kaplicy w centrum obozu. Jednym z ostatnich obozów, jaki odwiedziliśmy, było Oberlangen. Tam jest tylko pozostawiony kamień, obelisk, gdzie zaznaczono, że tam był obóz. To był obóz wyzwolony przez żołnierzy gen. Maczka już pod koniec wojny, w 1945 roku – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.
Na trasie nie zabrakło również kilku istotnych z punktu widzenia polskiej historii miejsc znajdujących się na terenie Francji.
– Mieliśmy też Paryż, byliśmy w największej nekropolii świata – Père Lachaise, gdzie znajduje się grób Fryderyka Chopina. Dzień później byliśmy też na bardzo dużym polskim cmentarzu Montmorency, gdzie byli chowani najsłynniejsi polscy patrioci. Tam również mieliśmy Mszę św. przy grobie Cypriana Kamila Norwida – mówił Bronisław Biel.
Patronat medialny nad XXIV Międzynarodowym Motocyklowym Rajdem Katyńskim objęły Radio Maryja i Telewizja Trwam.
Całą rozmowę z Bronisławem Bielem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl