fot. pixabay.com

D. Wesołowski: Świętojańskie Koncerty Organowe to wyjątkowy i stały punkt na muzycznej mapie nie tylko Torunia, ale i całej Polski

W sobotę w Grodzie Kopernika zabrzmi wysokiej klasy muzyka organowa, która związana jest ze Świętojańskimi Koncertami Organowymi. O samym festiwalu, ale również o jego inicjatorze i pomysłodawcy, opowiedział w rozmowie z portalem Radia Maryja, Dawid Wesołowski, dyrektor artystyczny wydarzenia. Jak sam przyznał, Świętojańskie Koncerty Organowe to wyjątkowy punkt na muzycznej mapie nie tylko Torunia, ale i całej Polski.

Anita Suraj-Bagińska: Świętojańskie Koncerty Organowe już na dobre wpisały się w kalendarz ważnych wydarzeń w Toruniu. Czym one są dla Torunia?

Dawid Wesołowski: Pierwszy cykl koncertów odbył się w 1985 roku i można śmiało stwierdzić, że jest to stały punkt na muzycznej mapie nie tylko Torunia, ale i całej Polski. Ideą Mariana Dorawy (pomysłodawcy i inicjatora pierwszych Świętojańskich Koncertów Organowych) było to, aby w czasie tych koncertów zabrzmiały organy barokowe z 1688 roku Mateusza Brandtnera.  Z powodu przebudowy instrumentów w kościołach św. Jakuba i Najświętszej Marii Panny w Toruniu obecnie to są najstarsze organy w Toruniu. Warto też dodać, że Świętojańskie Koncerty Organowe odbywają się w okolicy święta miasta i odpustu bazyliki katedralnej, który przypada 24 czerwca.

Do kogo skierowane jest to wydarzenie?

Koncerty są skierowane do miłośników muzyki organowej, klasycznej w każdym wieku, zarówno z miasta, województwa, jak i z całej Polski. Zdarza się, że są też miłośnicy z zagranicy.

Kim był Marian Dorawa dla Świętojańskich Koncertach Organowych, że wydarzenie nosi jego imię.

Marian Dorawa był pomysłodawcą, inicjatorem, a także pierwszym dyrektorem Świętojańskich Koncertów Organowych. Pochodził z Chełmży, z muzycznej rodziny, zarówno jego ojciec, jak i brat byli organistami w Chełmży. Marian Dorawa był konserwatorem zabytków, organologiem, miłośnikiem organów i wielkim krzewicielem kultury organowej. Przyczynił się do renowacji i konserwacji organów barokowych w katedrze toruńskiej. Marian Dorawa otoczył opieką wiele zabytkowych instrumentów, przywracając im sprawność, jak i blask.

Kogo i gdzie będziemy mogli usłyszeć na przełomie maja i czerwca?

W tym roku usłyszymy aż dziewięć koncertów. Koncert inauguracyjny zostanie w tym roku poprzedzony koncertem specjalnym (chóralnym). Odbędzie się 25 maja o godz. 19.00. Wykona go chór VRC z Warszawy pod kierunkiem Joanny Malugi i Natalii Rudnickiej. Koncert będzie mieć tytuł: Rex coelestis. Następnie 26 maja, o godz. 19.00, obędzie się koncert inauguracyjny wykonany przez młodego organistę ze Śląska, Michała Botora. 1 czerwca o godz. 19.00 zaprezentuje się Adam Sadowski z Sopotu. Kolejne spotkanie odbędzie się 7 czerwca o godz. 19.00, gdzie odbędzie się koncert upamiętniający 25. rocznicę wizyty Jana Pawła II w Toruniu. Publiczności zaprezentuje się Jarosław Tarnawski, profesor z Akademii Muzycznej w Poznaniu. 8 czerwca o godz. 19.00 swój koncert wykona bardzo utalentowany student, laureat wielu konkursów organowych, Jakub Moneta ze Świdnicy. 15 czerwca o godz. 19.00 zaprezentuje się ceniony w Polsce i na świecie wirtuoz, profesor Akademii Muzycznej w Gdańsku i organista Archikatedry Oliwskiej, Roman Perucki. Następnie 22 czerwca usłyszymy organistę Archikatedry Szczecińskiej, Michała Woźniaka w towarzystwie Szczecińskiej Scholii Katedralnej. 24 czerwca o godz. 20.00 zabrzmi koncert z okazji święta miasta, jak i święta bazyliki katedralnej, gdyż w tym dniu wypada liturgiczne wspomnienie św.  Jana Chrzciciela. Na koncercie usłyszymy połączenie organów z trąbką, które zaprezentują Bogdan Narloch i Roman Grynia. Koncert finałowy odbędzie się 29 czerwca o godz. 19.00. W tym dniu wystąpi profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, organista kościoła mariackiego w Krakowie oraz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowskich Łagiewnikach, Krzysztof Michałek.

Czym wyróżnia się tegoroczna edycja?

Novum tegorocznych koncertów jest to, że oprócz samych organów usłyszymy organy z towarzyszeniem chóru czy też trąbki. Warto zauważyć, że nasz festiwal wyróżnia się na tle innych festiwali organowych tym, że mamy w katedrze dwa zabytkowe instrumenty reprezentujące odmienne style (barokowy i romantyczny) i na każdym koncercie usłyszymy oba instrumenty. To jest właśnie obcowanie z żywą muzyką, czyli muzyką dawną wykonywaną na organach barokowych, a także muzyką romantyczną, aż po współczesną wykonywaną na organach romantycznych. 

Anita Suraj-Bagińska/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl