fot. Tomasz Strąg

Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy

Parafia katedralna świętych Janów wraz z kurią diecezji toruńskiej zapraszają na tegoroczną edycję Świętojańskich Koncertów Organowych im. Mariana Dorawy. To kolejna odsłona festiwalu organowego, nad którym patronat medialny sprawuje Radio Maryja i TV Trwam.

–  Kontynuując dzieło zapoczątkowane w 1985 roku przez Mariana Dorawę, realizujemy prawdziwą ideę Świętojańskich Koncertów Organowych poprzez wykonywanie żywej muzyki organowej na wspaniałych instrumentach znajdujących się w pięknej, gotyckiej i monumentalnej świątyni świętojańskiej – podkreślają organizatorzy.

Świętojańskie Koncerty Organowe noszą imię niezwykłego człowieka, dla którego to wydarzenie było ogromnym dorobkiem życiowym.

Marian Dorawa był pomysłodawcą i inicjatorem tych koncertów, jak również cenionym konserwatorem i organologiem, który swoją troską otoczył wiele zabytkowych organów – zaznaczył dyrektor artystyczny festiwalu, Dawid Wesołowski.

Koncerty odbywają się w bazylice katedralnej św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Toruniu przy ulicy Żeglarskiej 12.

Toruńska katedra posiada dwa różne instrumenty reprezentujące odmienne style: barokowy i romantyczny. Podczas każdego koncertu usłyszymy zarówno repertuar z muzyki dawnej na organach barokowych, jak i muzykę romantyczną aż po współczesną na organach romantycznych – wskazał Dawid Wesołowski.

Koncert inauguracyjny zostanie wykonany 26 maja o godz. 19.00 przez Michała Botora.

– Zostanie on poprzedzony koncertem specjalnym w wykonaniu Chóru VRC z Warszawy, który odbędzie się 25 maja o godz. 19.00. Pozostałe koncerty usłyszymy co tydzień w soboty o godz. 19.00 aż do końca czerwca. Oprócz tego zapraszamy na dwa dodatkowe koncerty okazjonalne – 7 czerwca o godz. 19:00 z okazji 25. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Toruniu oraz 24 czerwca o godz. 20:00 z okazji przypadającego w tym dniu odpustu, jak i święta miasta – przypomniał dyrektor artystyczny festiwalu.

Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny. Koncerty zostały zrealizowane dzięki wsparciu: Samorządu Województwa Kujawko-Pomorskiego, Gminy Miasta Toruń, Kurii Diecezjalnej Toruńskiej i Fundacji „Nostra Cultura”.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl