Dr E. Puacz: Małe dziecko w łonie matki jest pacjentem, jest tak samo człowiekiem i tak samo musi być traktowane

Krajowa Rada Lekarzy od 20 lat wyjaśnia, że zabiegi usunięcia ciąży nie są świadczeniami medycznymi. Tutaj stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej jest jednoznaczne. Prawo, które jest utworzone, jest to głosowanie osób bez względu na opinię publiczną. Tak się działo, a teraz dzieje się jeszcze bardziej w obecnej kadencji Sejmu. Uważam, że pracownicy służby zdrowia mają świadomość tego, iż mają ratować życie ludzkie. Osobiście często wspominałam młodym medykom przysięgę hipokratesowską (…). Niestety, przysięga po konwencji genewskiej została zmieniona na inne sformułowania. Nadal jednak dobro pacjenta jest najwyższym dobrem. Małe dziecko w łonie matki jest pacjentem, jest tak samo człowiekiem i tak samo musi być traktowane – mówiła dr Elżbieta Puacz, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Diagnostów Laboratoryjnych, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

19 maja na Jasnej Górze odbyła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia. W wydarzeniu wzięli udział medycy z całego kraju, w tym także diagności laboratoryjni. Niestety w tym roku do uczestnictwa w wydarzeniu nie dołączył nikt z Ministerstwa Zdrowia.

Środowisko diagnostów laboratoryjnych włączyło się w oficjalne pielgrzymowanie służby zdrowia od 2011 roku. W 2012 roku jako prezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych miałam przyjemność zawierzyć nasze środowisko Matce Najświętszej i od tego czasu jesteśmy co roku. Bardzo się cieszymy, bo dołączają do nas ratownicy medyczni, fizjoterapeuci. W tym roku było szczególnie dużo osób ze względu na setną, jubileuszową pielgrzymkę. Było nam bardzo przykro, ponieważ w tym roku oficjalnie nikt z Ministerstwa Zdrowia nie dołączył do nas. Podobno był zakaz, aby  przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia oficjalnie był z nami – wskazała dr Elżbieta Puacz.

Po zmianie władzy i objęciu rządów przez koalicję rządzącą Ministerstwo Zdrowia wskazało, że lekarze, którzy nie będą chcieli dopuszczać się mordowania nienarodzonych dzieci, nie będą mogli być powołani na konsultantów krajowych i wojewódzkich. Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Diagnostów Laboratoryjnych  zauważyła, że w części zawodów medycznych nadal nie występuje klauzula sumienia, dlatego m.in. diagności laboratoryjni założyli Katolickie Stowarzyszenie Diagnostów Laboratoryjnych.

Niepokojące jest to, że Ministerstwo Zdrowia w lutym jasno powiedziało, że lekarze, którzy narażali życie i zdrowie kobiety, odmawiając terminacji ciąży, zgodnie z polskim prawem nie zostaną powołani na konsultantów krajowych i wojewódzkich. Oczywiście jeśli dokonują tzw. aborcji, to narażają zdrowie i jeszcze zabijają drugiego człowieka. W moim środowisku widzieliśmy zachodzące zmiany, które były negatywne, ponieważ w naszej ustawie o medycynie laboratoryjnej, która powstała w 2001 roku, nie było zapisu na temat klauzuli sumienia. Odchodząc, chciałam, aby krajowy zjazd także zaakceptował, żebyśmy w nowelizacji ustawy zawarli obecną klauzulę sumienia. Ku mojemu zaskoczeniu część delegatów na zjeździe było przeciwnych temu. W znowelizowanej ustawie nadal tego nie ma, dlatego widzieliśmy konieczność powołania do życia Katolickiego Stowarzyszenia Diagnostów Laboratoryjnych, bo większość diagnostów są to osoby wierzące, które chcą realizować swoją pracę jako powołanie, z którego później będziemy rozliczani – zaznaczyła dr Elżbieta Puacz.

Obecnie środowiska lewicowe wmawiają, że dziecko poczęte to nie człowiek, a tylko zlepek komórek. Takie postępowanie to całkowite zniszczenie etyki i jakichkolwiek wartości. Dodatkowo wprowadza się zmiany, aby szpitale stały się miejscem pozbawiania życia, a nie miejscem, w którym będzie to życie ratowane.

Dla nas niepokojące jest to, że mimo tego, iż wszyscy wiedzą, kiedy powstało życie, bo jest to jednoznacznie zbadane i płód ludzki jest klasyfikowany jako człowiek, to jednak chcą to zmienić i pytać się, kiedy płód ludzki powinien zasługiwać na uwagę etyczną i prawną. To jest całkowite zniszczenie etyki i wartości. W tym momencie chce się zmienić, żeby szpitale były miejscem zabójstwa człowieka, a nie miejscem ratowania życia człowieka – stwierdziła gość „Aktualności dnia”.

Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Diagnostów Laboratoryjnych podkreśliła, że środowiska lewicowe obecnie głośno krzyczą i chcą być nowoczesne. W rzeczywistości jednak większość lekarzy opowiada się za życiem i podkreśla, iż tzw. aborcja to zabójstwo.

Zło jest głośne i oni mocno krzyczą, walczą, chcą być nowocześni. Według mnie jest liczba osób stanowiąca niewielką grupę wśród medyków. Przedstawiciel lekarzy wskazała jednoznacznie, że Krajowa Rada Lekarzy od 20 lat wyjaśnia, że zabiegi usunięcia ciąży nie są świadczeniami medycznymi. Tutaj stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej jest jednoznaczne. Prawo, które jest utworzone, jest to głosowanie osób bez względu na opinię publiczną. Tak się działo, a teraz dzieje się jeszcze bardziej w obecnej kadencji Sejmu. Uważam, że pracownicy służby zdrowia mają świadomość tego, iż mają ratować życie ludzkie. Osobiście często wspominałam młodym medykom przysięgę hipokratesowską, która jest podstawą etyki zawodów medycznych, gdzie Hipokrates powiedział, że medyk ma służyć bez względu na to czy ma umowę, czy nie, ale nie wolno podawać człowiekowi, nawet na jego prośbę, środków, które zabiją, a także środków poronnych. Kolejną rzeczą jest to, iż nawet po śmierci pacjenta nie wolno zdradzić tajemnicy zawodowej. Niestety, przysięga ta po konwencji genewskiej została zmieniona na inne sformułowania. Nadal jednak dobro pacjenta jest najwyższym dobrem. Małe dziecko w łonie matki jest pacjentem, jest tak samo człowiekiem i tak samo musi być traktowane. Z tego, co wiem, z osobami, z którymi się spotykam, nie ma liberalizacji poglądów na temat zabijania nienarodzonych dzieci, a jeżeli jest, to występuje w małym stopniu. Większość lekarzy czy medyków wprost mówi, że jest to złe i jest to zabójstwo – akcentowała dr Elżbieta Puacz.

Całą rozmowę z dr Elżbietą Puacz można odsłuchać [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl