Ogólnopolski Hubertus w Krakowie

W dniach od 9 do 10 września w Krakowie myśliwi będą celebrować miłość do natury i dziedzictwa łowieckiego. Jak wskazują organizatorzy, będzie to również okazja, aby uczcić 100 lat Polskiego Związku łowieckiego, poznać innych pasjonatów łowiectwa, wymienić się doświadczeniami i czerpać inspirację od wybitnych ekspertów. Patronat medialny nad wydarzenie objęły Radio Maryja i TV Trwam.

Hubertus jest świętem myśliwych, leśników i jeźdźców. Miejscem tegorocznych obchodów Ogólnopolskiego Hubertusa zostały Błonie Krakowskie. Na uroczystościach pojawią się przedstawiciele kół łowieckich z całej Polski, którzy już w sobotę, 9 września, od godz. 15.00 będą mogli brać udział w licznych atrakcjach przygotowanych przez Polski Związek Łowiecki. Natomiast drugiego dnia centralnym punktem jest uroczysta Msza św. Hubertowska. Po Eucharystii uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych pokazach związanych z myślistwem. Nie zabraknie również ukłonu w stronę historii Polskiego Związku Łowieckiego. Przygotowano bowiem specjalny pokaz multimedialny.

Celem imprezy jest integracja społeczeństwa z myśliwymi oraz prezentacja 100-letniego dorobku Polskiego Związku Łowieckiego, popularyzacja łowiectwa, przybliżenie społeczeństwu roli łowiectwa we współczesnym świecie – wskazują organizatorzy.  

Hubertus to również świetna okazja do poznania i propagowania aktywnego, twórczego, ekologicznego spędzania czasu, ale także poznania kultury oraz sztuki łowieckiej. Jak zapewniają organizatorzy, każdy znajdzie coś dla siebie.

W tym roku obchody Ogólnopolskiego Hubertusa są ściśle związane z pięknym jubileuszem. 100 lat Polskiego Związku Łowieckiego – jak wskazują członkowie tej organizacji – to opowieść o budowaniu państwa polskiego, jego przyrody i dziedzictwa narodowego.

– Po 123 latach niewoli i działań wojennych kraj i polski ekosystem są zdewastowane. Odbudową państwa zajmują się ówczesne elity, które w większości wywodzą się z ziemiaństwa, dla którego łowiectwo jest stylem życia i myślenia. W 1923 roku myśliwi zrzeszeni w pierwszych towarzystwach łowieckich na ziemiach polskich podpisują w Warszawie akt, na mocy którego powstaje Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich, który w 1936 roku przyjmuje ostatecznie nazwę Polski Związek Łowiecki. Na jego czele staje hrabia Juliusz Bielski. Świadomi i zorganizowani myśliwi przystępują do odbudowy polskiej przyrody. Kolejne pokolenia odnawiają polską faunę, przywracają bioróżnorodność, chronią gatunki od wyginięcia i budują model łowiectwa, który staje się jedynym z najlepszych w Europie i na świecie – dowiadujemy się z bogatej historii Polskiego Związku Łowieckiego.

radiomaryja.pl/pzlow.pl

drukuj