fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Polskie dzieci muszą wzrastać w przeświadczeniu, że dobrze jest być człowiekiem, który kocha i jest kochany

Polskie dzieci muszą wzrastać w przeświadczeniu, że dobrze jest być człowiekiem, który kocha i jest kochany. Polskie dzieci muszą doświadczać, że dobroć Boga odzwierciedla się w rodzicach i rodzeństwie; że wiara, nadzieja i miłość to prawdziwe skarby, o które trzeba zabiegać i dla których warto się poświęcać – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

Ksiądz Biskup przypomniał słowa bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, który powiedział, że „nie tylko jesteśmy w Kościele, ale tworzymy Kościół Chrystusowy i jako Kościół jesteśmy wzajemnie za siebie odpowiedzialni”.

– Apostolstwo trzeźwości w naszej Ojczyźnie wyraziło tę prawdę w haśle roku, które brzmi „Ku trzeźwości z Kościołem”. Pragniemy troszczyć się o tę ważną cnotę jako członkowie Kościoła, jako ci, których Jezus Chrystus powołał, aby byli solą ziemi i światłem dla świata – mówił ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Felietonista podkreślił, że jeżeli tworzymy Kościół Chrystusowy, to musimy o tym świadczyć całym swoim życiem.

– Musimy przyczyniać się do jego wzrostu wszędzie tam, gdzie jesteśmy. Musimy go budować, począwszy od tej najmniejszej wspólnoty, jaką jest rodzina – akcentował duchowny.

Kościół, odwołując się do nauczania św. Pawła Apostoła, nazywa rodzinę „Domowym Kościołem”, a co to oznacza, wyjaśnia Katechizm Kościoła Katolickiego – wskazał przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski.

– Od początku istnienia Kościoła, jego zalążkiem często byli ci, którzy z całym swoim domem stawali się ludźmi wierzącymi. W dzisiejszym świecie, który często jest nieprzychylny – a nawet wrogi – wierze, rodziny chrześcijańskie mają ogromne znaczenie jako ogniska żywej i promieniującej wiary – zwrócił uwagę ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Ksiądz Biskup w swoich rozmyślaniach odniósł się również do wspomnień papieża Benedykta XVI.

– Warto przywołać słowa papieża Benedykta XVI, który – pytany przez małą dziewczynkę o wspomnienia rodzinne – powiedział, że w jego rodzinie zawsze najważniejsza była niedziela, która zaczynała się już w sobotnie popołudnie, kiedy ojciec odczytywał domownikom niedzielne teksty liturgiczne wraz z objaśnieniami. Było to radosne przygotowanie do liturgii Mszy świętej, na którą szli następnego dnia. W rodzinie Benedykta XVI wielką wagę przywiązywano do wspólnego niedzielnego obiadu. Papież zaznaczył, że były to trudne czasy wojny. Jego rodzina doświadczyła, czym jest dyktatura i ubóstwo, lecz łącząca ich wzajemna miłość i radość nawet z prostych rzeczy pomagały im znosić i przezwyciężać trudności – mówił.

– Wsłuchajmy się w jego refleksję kończącą te wspomnienia, ponieważ jest ona ważna dla zrozumienia, jak wielkim dobrem jest kochająca i zjednoczona z Bogiem rodzina. Benedykt XVI mówił: „Wzrastaliśmy w przeświadczeniu, że dobrze jest być człowiekiem, ponieważ wiedzieliśmy, że dobroć Boga odzwierciedla się w rodzicach i rodzeństwie. Ilekroć próbuję sobie wyobrazić, jak to będzie w raju, przypomina mi się czas mojej młodości i mojego dzieciństwa. Atmosfera zaufania, radości i miłości dawała nam szczęście, dlatego myślę, że raj powinien przypominać moją młodość, toteż mam nadzieję, że przechodząc na tamten świat, pójdę do domu” – cytował felietonista.

Słuchając tych słów, musimy przyznać, że taka właśnie rodzina to najbezpieczniejsze miejsce życia dla dzieci. Skarb, którego wartość sięga Nieba i najlepsza profilaktyka względem różnych zagrożeń duchowych współczesnego świata, w tym nałogów – zaznaczył przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski.

– Polskie dzieci muszą wzrastać w przeświadczeniu, że dobrze jest być człowiekiem, który kocha i jest kochany. Polskie dzieci muszą doświadczać, że dobroć Boga odzwierciedla się w rodzicach i rodzeństwie; że wiara, nadzieja i miłość to prawdziwe skarby, o które trzeba zabiegać i dla których warto się poświęcać. Bez rodzin, które są domowymi kościołami, nie będzie trzeźwej i wolnej Polski. Nie będzie pomyślnej przyszłości – podsumował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl