fot. PAP/Waldemar Deska

Ks. bp T. Bronakowski: Rozważania i działania apostolskie prowadzą nas do głębszego zrozumienia prawdy o tym, że Kościół jest Bożym darem, za który jesteśmy odpowiedzialni

Rozważania i działania apostolskie prowadziły nas do głębszego zrozumienia prawdy o tym, że Kościół święty jest wielkim Bożym darem, za który jesteśmy odpowiedzialni. Troszcząc się o cnotę trzeźwości w codziennym życiu, wypełniamy obowiązek chrześcijańskiej czujności, aby zło nas nie zniewoliło. Pomaga nam w tym życie sakramentalne. Pomaga nauczanie Kościoła. Pomaga wspólnota wiernych w naszych parafiach, diecezjach i w całym Kościele – wskazał ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

„Człowiek, który wychodzi z domu na obczyznę, ciągnie za sobą przez świat cały cieniutką, niewidoczną niteczkę. Jej początek przywiązany jest do drzwi domu rodzinnego, a nić odwija się z serca jak z czerwonego kłębka” – słowami Kornela Makuszyńskiego, wybitnej postaci polskiej literatury rozpoczął felieton ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Warto przypomnieć, że twórczość wspomnianego poety bardzo cenił bł. kard. Stefan Wyszyński.

– Kiedyś podczas rekolekcji dla pisarzy i literatów wyznał, że lubi powoływać się na niego. Przypomniał zdarzenie z jego życia, gdy ten zaczynając pisać powieść „Bezgrzeszne lata” igrał z promieniem słonecznym. Kornel Makuszyński chciał go przykryć, ale promień znajdował się zawsze na wierzchu jego dłoni. Nawet gdy padł na czarny kałamarz, potrafił go rozpromienić. Bł. Prymas przywołał postanowienie pisarza, że jego „zadaniem jest pisać promieniami słońca” i zapytał, ilu słuchaczy ma poczucie odpowiedzialności za promienie słoneczne, jakie mają przekazywać młodemu pokoleniu – powiedział duchowny w swoim felietonie na antenie Radia Maryja i TV Trwam.

31 grudnia, w ostatnią niedzielę (a zarazem dzień) 2023 roku, przypada niedziela Świętej Rodziny – Jezusa, Maryi i Józefa.

– Właśnie to Święto zakończy rok 2023. Warto więc postawić sobie pytanie, czy historię swojego życia w mijającym roku, historię naszych rodzin i wspólnot, historię naszego narodu pisaliśmy promieniami słońca? Czy byliśmy dobrym, świetlanym przykładem dla młodego pokolenia? To pytanie musimy sobie postawić także w kontekście obowiązku pielęgnowania cnoty trzeźwości. Od tego zależy, czy będziemy żyć w Bożym świetle, czy w ciemnościach zła. Od tego zależy siła naszych rodzin, w których człowiek najlepiej uczy się prawdziwej miłości i Chrystusowej wolności – zaznaczył ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Felietonista przypomniał, że prawdziwa miłość i Chrystusowa wolność oparta jest na bezkompromisowym pełnieniu Bożych przykazań.

– Nie ma innej drogi dla chrześcijanina. Nie ma tłumaczenia prawem ludzkim decyzji i czynów niezgodnych z Dekalogiem, choćby za prawem stanowionym stała demokracja całego świata. Boże przykazania, Ewangelia Chrystusowa jest jasna. Jest jak promień słoneczny, który zawsze jest na wierzchu. Wystarczy zacząć nim pisać historię swojego życia. Historię swojej rodziny, narodu i całego świata. Każdy dzień naszego życia jest Bożym darem. Tylko od nas zależy, co z nim uczynimy. Czy pójdziemy drogą błogosławieństwa, czy przekleństwa. Drogą życia czy śmierci – wyjaśnił.

Mijający 2023 rok w Apostolstwie Trzeźwości i Osób Uzależnionych przeżywaliśmy pod hasłem: „Ku trzeźwości z Kościołem”.

– Rozważania i działania apostolskie prowadziły nas do głębszego zrozumienia prawdy o tym, że Kościół święty jest wielkim Bożym darem, za który jesteśmy odpowiedzialni. Troszcząc się o cnotę trzeźwości w codziennym życiu, wypełniamy obowiązek chrześcijańskiej czujności, aby zło nas nie zniewoliło. Pomaga nam w tym życie sakramentalne. Pomaga nauczanie Kościoła. Pomaga wspólnota wiernych w naszych parafiach, diecezjach i w całym Kościele. Nie sposób, kochani, wymienić wszystkich inicjatyw abstynenckich i trzeźwościowych, które odbyły się w naszej Ojczyźnie w 2023 roku. Za to dobro, wyrażam wdzięczność Bogu i ludziom, którzy ofiarnie angażują się w to piękne dzieło – przypomniał ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Duchowny podziękował mediom toruńskim: Radiu Maryja, Telewizji Trwam, „Naszemu Dziennikowi” oraz Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II za „gorliwą i wierną służbę naszemu narodowi, także jeśli chodzi o propagowanie trzeźwości”.

– Spotykając się ze Słuchaczami podczas różnych inicjatyw, doświadczam, jak wspaniale Bóg działa właśnie dzięki słowu głoszonemu poprzez te media. To wielka wartość dla naszej Ojczyzny i nadzieja, że odniesiemy zwycięstwo nad złem nietrzeźwości spowodowanej pijaństwem i innymi nałogami. To nadzieja, że wreszcie wypełnimy Jasnogórskie Śluby Narodu, nie tylko w przestrzeni walki z nałogami, ale w pozostaniu narodem wiernym Chrystusowi, Jego Ewangelii i nauce Kościoła świętego. Dziękuję także Akademii Kultury Społecznej i Medialnej za całoroczną współpracę, a zwłaszcza za zorganizowanie Wiosennej Sesji Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Goszcząc w murach tej wspaniałej uczelni, można doświadczyć, że panuje w niej „odpowiedzialność za promienie słoneczne przekazywane młodemu pokoleniu”, o której mówił bł. Prymas Wyszyński – powiedział.

– Dziękując za wszelkie dobro, za modlitwę i życzliwość, zapewniam was o pamięci modlitewnej. Niech na nadchodzący Nowy Rok Bóg nam wszystkim obficie błogosławi! – podsumował ks. bp Tadeusz Bronakowski.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl