[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Troska o trzeźwość jest ewangelizacją

Musimy zdawać sobie sprawę, że troska o trzeźwość to jest ewangelizacja, bo z nietrzeźwością pojawia się utrata wiary, osłabienie wiary, ale także liczne grzechy, które obrażają Pana Boga i odsuwają człowieka od Niego. Jesteśmy po to, aby zatroszczyć się nie tylko o zbawienie własne, ale także drugiego człowieka – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, podczas środowych „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

W Auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zakończyła się ogólnopolska konferencja „Wolni w Chrystusie” poświęcona tematyce trzeźwości narodu polskiego. Na spotkaniu omówione zostały założenia Narodowego Programu Trzeźwości, który proponuje ograniczenie sprzedaży alkoholu, likwidację reklamy i podniesienie wieku inicjacji alkoholowej do lat 20.

– W tym roku konferencja jest wyjątkowa, gdyż przedstawiliśmy Narodowy Program Trzeźwości. Opowiedzieliśmy go wszystkim ludziom dobrej woli, wszystkim tym, którzy chcą zaangażować się w prawdziwą wolność Polaków. Wiemy doskonale, że prawdziwa trzeźwość, pod którą rozumiemy albo całkowitą abstynencję albo sięganie po alkohol w sposób bardzo racjonalny (bardzo rzadko i w małych ilościach), to jest cnota trzeźwości. O to wszyscy Polacy powinni zawalczyć – powiedział ks. bp Tadeusz Bronakowski.

Gość Radia Maryja zaznaczył, że mamy w Polsce ogromny problem zwłaszcza z pijaństwem.

– 3 mln osób systematycznie nadużywają alkoholu, a do tego trzeba dodać ok. 1 mln uzależnionych. Dlatego postanowiliśmy wydać dokument, który będzie drogowskazem – tym dokumentem jest właśnie Narodowy Program Trzeźwości (…). Alkoholizm i pijaństwo to nasze główne wady narodowe, z którymi obiecaliśmy walczyć. Sługa Boży ks. kard. Stefan Wyszyński zapisał to w Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego – wskazał przewodniczący KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Nikt, kto bardzo kocha ojczyznę, ale i drugiego człowieka, nie może kwestionować walki o trzeźwość narodu – akcentował ksiądz Biskup.

– Jest to zmniejszenie ilości spożycia alkoholu, a więc zmniejszenie strat nie tylko ekonomicznych, ale przede wszystkim społecznych: ogromnego cierpienia, jakie wywołuje nadużywanie alkoholu. My jako ludzie wierzący – biskupi, księża, wierni świeccy – musimy zdawać sobie sprawę, że troska o trzeźwość to jest ewangelizacja, bo z nietrzeźwością pojawia się utrata wiary, osłabienie wiary, ale także liczne grzechy, które obrażają Pana Boga i odsuwają człowieka od Niego. Jesteśmy po to, aby zatroszczyć się nie tylko o zbawienie własne, ale także drugiego człowieka – podsumował gość „Aktualności dnia”.

Cała rozmowa z ks. bp. Tadeuszem Bronakowskim dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj