fot. FB AKSiM

[TYLKO U NAS] Dr D. Żuchowska o wizycie izraelskiego ambasadora w murach AKSiM: Wizyta ambasadora Izraela, dr. Yacova Livne, stanowi bardzo ważne wprowadzenie w sympozjum „Oblicza pojednania”

Można powiedzieć, że czwartkowa wizyta ambasadora Izraela stanowi bardzo ważne wprowadzenie w sympozjum „Oblicza pojednania”, które za tydzień w sobotę w naszej Akademii będzie się odbywało z okazji wspomnienia świętego Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy – powiedziała dr Dorota Żuchowska, dziekan Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, w sobotnim wydaniu audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu podejmuje temat pojednania. W czwartek miała miejsce wizyta dr. Yacov’em Livne, ambasadora Izraela w Polsce, który wygłosił prelekcję zatytułowaną „Podstawy budowania dobrych relacji między narodem polskim i izraelskim” [czytaj więcej].

– To bardzo ważny temat, który pragniemy podejmować, włączając się w debatę publiczną, która teraz się toczy. Wszystko to dzieje się w kontekście różnych konfliktów, które mają miejsce współcześnie, ale też spraw, których korzenie sięgają okresu II wojny światowej i tego trudnego czasu czy bardziej aktualnych sytuacji. Myślę, że spotkanie, w którym uczestniczył ambasador Izraela, można określić mianem historycznego wydarzenia z punktu widzenia Akademii Kultury Społecznej i Medialnej, dlatego że mogliśmy wsłuchać się w jego prelekcję, w której przypominał nam o wspólnych korzeniach – mówiła dr Dorota Żuchowska.

Podczas konferencji obecny był także dr hab. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, który zwracał uwagę na wagę miejsca i kwestię powagi dialogu polsko-żydowskiego w wymiarze relacji międzypaństwowych i międzyludzkich.

– Mieliśmy do czynienia z uczestnictwem bardzo ważnych osób, jak na przykład ministra Przemysława Czarnka, który podkreślał, że spotkanie odbywa się w szczególnym miejscu i trzeba pamiętać, iż jest to wyjątkowe wydarzenie nie tylko na mapie Polski, ale na mapie świata. Obok uczelni mamy Kaplicę Pamięci, Sanktuarium, Park Pamięci Narodowej, czyli obiekty, które upamiętniają Polaków ratujących Żydów za najwyższą cenę – wskazała dziekan Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

28 stycznia br. odbędzie się konferencja z cyklu „Oblicza”. Tyma razem będzie to sympozjum „Oblicza pojednania”. Oba wspomniane wydarzenia są ze sobą tematycznie związane.

– Można powiedzieć, że czwartkowa wizyta ambasadora Izraela stanowi bardzo ważne wprowadzenie w sympozjum „Oblicza pojednania”, które za tydzień w sobotę w naszej Akademii będzie się odbywało z okazji wspomnienia świętego Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Co roku sympozjum cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Poruszone będą także aspekty pojednania polsko-ukraińskiego czy polsko-niemieckiego – dodała gość Radia Maryja.

Całą rozmowę z dr Dorotą Żuchowską w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl