fot. PAP/Leszek Szymański

Szósty Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

Dziś, po raz szósty obchodzimy Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa. To także Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ustanowiony przez ONZ.

Centralne obchody Dnia Weterana z udziałem władz państwowych odbyły się wczoraj w Giżycku. List na uroczystości skierował Zwierzchnik Sił Zbrojnych prezydent Andrzej Duda. W ramach obchodów odbyły się też zawody strzeleckie, pikniki i koncerty wojskowe.

Polscy żołnierze służyli i służą niemal w każdym zakątku świata, nie szczędząc ofiary krwi, a nawet życia – podkreślił płk Leszek Stępień, dyr. Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

– Pokazaliśmy swoją wartość bojową. Nie zawiedliśmy, gdy przez trzy dni i trzy noce na dachu ratusza w Karbali broniliśmy symbolu nowej, demokratycznej administracji w Iraku. Nie zawiedliśmy, kiedy nadeszła pora na oczyszczanie tego miasta z żądnych krwi fanatyków as-Sadra. Nie zawiedliśmy wypełniając swoje zadania w odległym Afganistanie. Odnosiliśmy rany, niekiedy bardzo ciężkie. Czasem też przyszło zginąć naszemu koledze, lecz zawsze trwaliśmy na posterunku podobnie jak 28 sierpnia 2013 roku, kiedy zostaliśmy zmuszeni do odparcia zmasowanego ataku talibów na bazę Ghazni. Służyliśmy nie zadając pytań – po co? Dlaczego? Odpowiedź ta jest zawarta w słowach żołnierskiej przysięgi: „w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić” – mówił płk Leszek Stępień.

Od 1953 r. w zagranicznych operacjach uczestniczyło ok. 100 tys. polskich żołnierzy. Zginęło ok. 120 wielu zostało rannych.

W Polsce status weterana ma obecnie ok. 16 tys. osób, z których 700 to weterani poszkodowani podczas misji.

RIRM

drukuj