Geolodzy z PGNiG i Grupy Orlen odkryli nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Specjaliści Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA oraz Grupy Orlen odkryli nowe złoże gazu ziemnego w okolicach Środy Wielkopolskiej. Wkrótce rozpocznie się tam wydobycie gazu ziemnego.

Jak poinformował w poniedziałek PGNiG w komunikacie, „po raz pierwszy w zachodniej Polsce geolodzy zastosowali technologię wierceń horyzontalnych w znajdującym się tam piaskowcu”. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej metody „uzyskali znaczny przypływ gazu ziemnego z występujących w zachodniej Polsce skał piaskowcowych permu (tzw. czerwony spągowiec)” – wyjaśniono.

Cytowany w komunikacie prezes zarządu PGNiG Piotr Woźniak powiedział, że „wykorzystanie metody wierceń horyzontalnych przyniosło bardzo pozytywne rezultaty”. Metoda ta po raz pierwszy została zastosowana w skałach piaskowca w tej części Polski, co „pozwala spodziewać się odkrycia kolejnych złóż gazu na tym terenie” – dodał Woźniak. Jego zdaniem, „rośnie potencjał Wielkopolski w zakresie powiększania zasobów gazu ziemnego w kraju”.

Otwór zlokalizowany „na koncesji Kórnik – Środa Wlkp. (nr 32/96/p) osiągnął głębokość ponad 3 tys. 650 metrów, a całkowita jego długość wyniosła 4 tys. 500 metrów, w tym ponad 400 metrów odcinka poziomego wierconego w złożu gazu” – informuje PGNiG. Jak dodano, „wstępne testy złożowe pokazują, że nagromadzenie węglowodorów jest komercyjne, a więc z otworu Miłosław-5K/H będzie prowadzone wydobycie gazu ziemnego”.

„Aktualnie są prowadzone testy przepływu gazu, które pozwolą na oszacowanie zasobów złoża” – zaznaczono w komunikacie PGNiG.

„Otwór został wykonany we współpracy z zespołem segmentu wydobycia w Grupie Orlen. Na tej koncesji PGNiG jest operatorem i posiada 51 proc. udziałów, Grupa Orlen posiada pozostałych 49 proc.” – wyjaśnił PGNiG.

Nowo odkryte złoże „znajduje się w okolicy eksploatowanych już wspólnie przez PGNiG i Orlen złóż: Radlin, Lisewo, Winna Góra” – dodano w komunikacie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl