MSZ: rośnie poparcie polskiej kandydatury do niestałego miejsca w RB ONZ

Prowadzona przez ostatnie miesiące kampania przyniosła duży wzrost liczby poparć dla polskiej kandydatury do niestałego miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – powiedziała rzeczniczka MSZ Joanna Wajda.

Rzeczniczka MSZ, w informacji IAR zamieszczonej na stronie ministerstwa, oceniła, że polska kandydatura „spotyka się z dużym zainteresowaniem państw, które doceniają dotychczasową aktywność Polski na forum ONZ”.

W skład Rady wchodzi 5 permanentnych członków – USA, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania oraz 10 niestałych. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Według niego zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa – z Ameryki Łacińskiej, jedno – z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca – z Europy Zachodniej. Ostatni raz Polska, jako reprezentant grupy państw Europy Wschodniej, zasiadała w Radzie Bezpieczeństwa 20 lat temu.

Joanna Wajda nie ujawniła, które państwa poparły polską kandydaturę, ale zapewniła, że ich liczba rośnie.

Liczymy, że rezygnacja Bułgarii z wyborów do Rady Bezpieczeństwa również spowoduje dalszy przyrost tych poparć dla naszej kandydatury” – oceniła.

Jak zaznaczyła rzeczniczka MSZ, „w tej chwili Polska jest jedynym kandydatem w swojej grupie regionalnej państw Europy Wschodniej”. Jednocześnie przyznała, że inne kraje mogą zgłosić swoją kandydaturę – mają na to czas do wyborów, które odbędą się w czerwcu 2017 r.

Nawet jeśli Polska pozostanie jedynym kandydatem (…) to w dalszym ciągu musimy uzyskać poparcie zdecydowanej większości państw członkowskich ONZ, musimy zdobyć 2/3 głosów spośród 193 państw w Zgromadzeniu Ogólnym” – wyjaśniła Wajda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl