29. rocznica katastrofy w Czarnobylu

Mija 29 lat od katastrofy atomowej w Czarnobylu. Eksplozja doprowadziła do skażenia radioaktywnego około 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni.

26 kwietnia 1986 roku doszło do wybuchu czwartego reaktora czarnobylskiej elektrowni atomowej. Wybuch doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu – do Grecji i Włoch.

W rocznicę wybuchu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył wieniec pod pomnikiem ofiar katastrofy przed budynkiem elektrowni.

W Czarnobylu nikt już nie mieszka. Z piętnastotysięcznego miasteczka została tylko tzw. Zona, w której naukowcy mogą przebywać bez przerwy tylko dwa tygodnie. Następnie muszą wyjechać na miesiąc, wymieniając się z następną ekipą naukową.

W skali roku w Czarnobylu można przebywać tylko trzy miesiące. Jeszcze w tym roku ma być gotowy nowy sarkowag, który przykryje stare, betonowe zabezpieczenie zniszczonego przez wybuch czwartego reaktora siłowni.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl