Nepal: ponad 2400 zabitych w trzęsieniu ziemi

Co najmniej 2460 osób zginęło w sobotnim trzęsieniu ziemi w Nepalu – poinformowały władze w niedzielę. Ofiary śmiertelne spowodowała m.in. wywołana trzęsieniem lawina pod Mount Everestem. Według ekspertów liczba zabitych wzrośnie w najbliższych dniach.

Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera był bowiem najsilniejszy w Nepalu od ponad 80 lat i dotknął obszary gęsto zaludnione, w tym stolicę kraju – Katmandu. W kraju doszło do ogromnych zniszczeń, w gruzach legły cenne zabytki. Wstrząsy spowodowały ofiary także w sąsiednich regionach; najwięcej w Indiach, gdzie zginęło ponad 60 osób.

Nadal sytuacja jest niejasna w wielu położonych na uboczu regionach, do których nie ma dostępu. Wiele górskich dróg jest zniszczonych lub zablokowanych przez osunięcia ziemi.

W samym Katmandu zginęło ponad 700 osób. Szpitale borykają się z wielką liczbą rannych. Tysiące ludzi straciło dach nad głową. Ratownicy jeszcze w sobotę w nocy rękami odgruzowywali zawalone budynki, szukając ludzi uwięzionych pod szczątkami domów.

Brak informacji o tym, by wśród ofiar śmiertelnych kataklizmu byli przebywający w Nepalu Polacy – podało MSZ. W niedzielę ministerstwo uruchomiło specjalną infolinię dla bliskich polskich turystów, którzy mogą przebywać w tym regionie. Informacje można uzyskać pod numerem (+48) 225238880.

W lawinie pod Mount Everestem zginęło co najmniej 18 osób. Potężna lawina zeszła południową flanką; wielu himalaistów znajdowało się w tym czasie na górze. Zniszczeniu uległy obozy jedynka i dwójka oraz szlak przez lodospad (icefall). Niektóre osoby zostały uwięzione w namiotach.

W niedzielę do Nepalu zaczęła napływać pomoc z zagranicy. Na otwartym ponownie tego dnia lotnisku w Katmandu wylądowały samoloty wojskowe z Indii z 43 tonami żywności i sprzętu oraz prawie 200-osobową grupą ratowników. Indie są pierwsze wśród krajów świadczących pomoc; dostarczyły m.in. śmigłowce wojskowe, które kierowane są do trudno dostępnych regionów.

Przedstawiciel organizacji Charity Care International w Katmandu powiedział, że priorytetem jest teraz zapewnienie schronienia ludziom, którzy spędzili noc pod gołym niebem, a także wody i żywności.

Pomoc już wysłały lub zamierzają wysłać do Nepalu m.in. Chiny, Niemcy, Francja, Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie i organizacje międzynarodowe, takie jak: Save the Children, Lekarze bez Granic czy AmeriCares. Środki finansowe obiecały w sobotę Unia Europejska oraz USA, Wielka Brytania, Niemcy, Norwegia i Włochy.

Z Warszawy odleciała w niedzielę grupa sześciu ratowników Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Na wylot oczekuje grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR, w której skład wchodzi 81 strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Papież Franciszek modlił się w niedzielę za ofiary trzęsienia ziemi w Nepalu i sąsiednich krajach. Wyraził nadzieję, że wszyscy otrzymają pomoc i wsparcie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl