Kościół zbierał datki na pomoc Nepalowi

W kościołach w całej Polsce odbyła się zbiórka datków na pomoc poszkodowanym w trzęsieniu ziemi w Nepalu. To odpowiedź na apel Ojca Świętego Franciszka, który zwrócił się do wiernych o braterską solidarność z ofiarami kataklizmu.

Paweł Kęska, rzecznik Caritas Polska, podkreśla, że sytuacja w Nepalu wciąż wymaga naszego wsparcia. Są miejsca, gdzie żadna pomoc humanitarna jeszcze nie dotarła.

– Stolica wygląda w miarę dobrze, bo tam już jest prąd, bieżąca woda, nawet internet – choć słaby. To miasto powoli zaczyna funkcjonować. Jadąc przez Katmandu trzeba się dobrze przypatrywać, żeby zobaczyć jakieś duże ślady katastrofy. Wystarczy jednak pojechać 5, 10, 15 km za miasto, i okazuje się, że dramat jest niewiarygodny. Tam całe małe miasta leżą położone jak domki z kart. 90 proc. budynków albo jest rozsypanych w pył, albo nie nadaje się do użycia i trzeba je rozebrać. Jeżdżą inżynierowie i przyczepiają czerwone kartki: „ten budynek jest do rozbiórki”. Wszyscy się wyprowadzają. Jeżeli w ogóle można wejść do środka, to wynoszą wszystko i mieszkają pod gołym niebem, pod brezentem, czekając tak naprawdę na cud – mówi Paweł Kęska.

Pierwsze dary od Caritas Polska – o wadze ponad 5 ton – trafiły do Nepalu w czwartek. Były to m.in. 10-osobowe namioty i koce. Docelowo Caritas Polska chce się zaangażować w odbudowę szkół w dystrykcie Sindhupalchowk, najbardziej dotkniętym przez trzęsienie ziemi.

Ofiarność Polaków jest bardzo duża i spotyka się w Nepalu z dużą wdzięcznością – mówi Marta Titaniec, koordynator zagranicznych projektów Caritas Polska.

– Bardzo dziękują Polakom, na czele z księdzem dyrektorem Caritas Nepal, za polską obecność i polską pomoc. To dzięki polskiemu społeczeństwu, dzięki Państwu, mogliśmy zanieść tę pomoc praktycznie natychmiast po katastrofie – zaznacza Marta Titaniec.

Akcję pomocy dla poszkodowanych mieszkańców Nepalu można wspomóc także, wpłacając środki na konto Caritas Polska. Istnieje też możliwość wysłania wiadomości SMS o treści „POMAGAM” na numer 72052.

Trzęsienie ziemi, które dotknęło Nepal w sobotę 25 kwietnia było największym od 81 lat. Zginęło w nim ponad 7 tys. 800 osób, prawie 16 tys. ludzi jest rannych. Zniszczonych zostało 300 tys. domów. ONZ poinformowało, że w Nepalu nie doszło do wybuchu epidemii.

                                                                                                       RIRM

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl