Caritas Polska przekazała w sumie ponad 46 mln zł na pomoc ofiarom wojny w Syrii

Ponad 46 mln złotych otrzymały ofiary wojny w Syrii w ramach pomocy za pośrednictwem Caritas Polska dla Syrii. To tak jakby każdy Polak wsparł mieszkańców Syrii ponad złotówką – poinformowało w komunikacie przekazanym PAP biuro prasowe Caritas Polska.

Jak zaznaczyli autorzy komunikatu wojna w Syrii wyniszczyła kraj i dała się we znaki całej społeczności. Najbardziej palącym problemem jest brak dostępu do wody pitnej, żywności, prądu, ogrzewania i leków.

Dużym problemem społecznym jest także brak możliwości znalezienia stałego zatrudnienia. Z tego względu Caritas Polska uruchomiła program wsparcia mikrograntów dla przedsiębiorców, polegający na zbiórce kilkudziesięciu tysięcy złotych na odtworzenie zakładu pracy.

„W Syrii obecnie 11 mln ludzi potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej. Podczas naszej wizyty w Aleppo spotkałam tylko kilka rodzin spośród tych milionów, ale myślę, że ich historie są do siebie bardzo podobne. Przede wszystkim jest to strach, który towarzyszy im na co dzień” – powiedziała cytowana w komunikacie koordynatorka Caritas ds. projektów na Bliskim Wschodzie Sylwia Hazboun.

Według dyrektora Caritas Polska ks. Marcina Iżyckiego pomoc humanitarna wciąż jest potrzebna, jednak Caritas Polska przeszła już do pomocy rozwojowej.

„Dofinansujemy na przykład zakup sklepów i miejsc, w których prowadzone są kawiarnie, zakłady stolarskie i krawieckie czy zakup taksówki. Mikrograntów jest już 150, ale będzie ich więcej” – podkreślił ks. Iżycki.

Dodał, że mikrogranty mają za zadanie pomóc Syryjczykom w jak najszybszym powrocie do samodzielności, a przy tym pomóc odzyskać godność.

„Mamy świadomość, że konflikt syryjski trwa już 8 lat, to dłużej niż II wojna światowa. Ta pomoc, która płynie z Polski jest bardzo ważna. Będąc w Aleppo od wielu ludzi słyszałem wielkie >>dziękuję<<, to pomoc, która bezpośrednio trafia do mieszkańców tego zrujnowanego miasta” – mówił dyrektor Caritas Polska.

Caritas Polska opublikowała także filmową opowieść o aktualnej sytuacji w zrujnowanej wojną Syrii. W dokumencie „Wojna w Syrii. Rodzina Rodzinie 2019” ks. Iżycki oraz Sylwia Hazboun charakteryzują sytuację w Aleppo oraz dotychczasowe działania Caritas Polska w tym kraju.

Program „Rodzina Rodzinie” to największy polski program pomocy humanitarnej, który działa od października 2016 roku. Pierwszego dnia działania programu pierwszą rodzinę objął pomocą przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki. W następnych dniach kolejne osoby, rodziny, parafie, zgromadzenia zakonne oraz firmy zdecydowały się na podobny krok. Liczba darczyńców do dnia dzisiejszego wynosi ponad 21 tys.

PAP/RIRM

drukuj