Duda przed Komorowskim! Będzie druga tura wyborów

Andrzej Duda – 34,8 proc.; Bronisław Komorowski – 32,2 proc. – wynika z sondażu Ipsos po niedzielnych wyborach prezydenckich. Jeśli te wyniki się potwierdzą, będzie druga tura wyborów z ich udziałem. Według tego sondażu frekwencja wyniosła 49,4 proc. 

PKW szacuje, że oficjalne wyniki wyborów najwcześniej poda we wtorek rano.

Z sondażu Ipsos wynika, że kandydat PiS Duda uzyskał 34,8 proc. głosów, a popierany przez PO Komorowski – 32,2 proc. Ponieważ żaden z nich nie zdobył ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbyłaby się druga tura wyborów z ich udziałem. Trzecie miejsce zajął Paweł Kukiz z 20,3 proc. głosów.

Wyniki exit poll dla pozostałych kandydatów:

Janusz Korwin-Mikke – 4.4 proc.

Magdalena Ogórek – 2,4 proc.

Adam Jarubas -1,6 proc.

Janusz Palikot – 1,5 proc.

Grzegorz Braun – 1,1 proc.

Marian Kowalski – 0,8 proc.

Jacek Wilk – 0,6 proc.

Paweł Tanajno – 0,3 proc.

Po podaniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich kandydat PiS Andrzej Duda podziękował wszystkim Polakom, którzy wzięli udział w wyborach. Kandydat PiS podziękował także, swoim kontrkandydatom.

Jestem pewien, że ich kandydowanie było podyktowane przede wszystkim miłością do Ojczyzny. Ale także chęcią naprawy Rzeczypospolitej, bo każdy z nich miał program i mówił o tym, że w Polsce potrzebna jest naprawa w tak wielu dziedzinach i zmiana. I dlatego w tych wyborach startowali i dziękuję im za to, bo jestem przekonany, że zrobili to właśnie z woli naprawy Polski – podkreślił.

W przemówieniu w swym sztabie Duda zapewnił o woli debaty przed drugą turą z Komorowskim. Dodał, że aby było możliwe godne życie w bezpiecznej Polsce, trzeba ją naprawić w wielu obszarach.

W wystąpieniu w sztabie Bronisław Komorowski uznał, że sondażowe wyniki to „poważne ostrzeżenie dla całego, szeroko pojętego obozu władzy”. Dodał, że „konieczna jest mobilizacja wszystkich sił Polski racjonalnej”. Wezwał Dudę do debaty o sprawach dla Polski najważniejszych; pogratulował Kukizowi i Dudzie. Podziękował wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach.

Dziękuję wszystkim, niezależnie, na którego z kandydatów oddali swój głos. Dziękuję szczególnie serdecznie milionom Polaków, którzy zechcieli poprzeć moją kandydaturę i zagłosowali na zgodę i bezpieczeństwo – podkreślił.

***

W niedzielę o godz. 7 rano otwarto ponad 27 tys. lokali wyborczych. Uprawnionych do głosowania było ponad 30 mln wyborców.

Według sondażu IPSOS największa frekwencja była w województwie mazowieckim – 53,9 proc., a najniższa w woj. opolskim – 41,8 proc.

Według sondażu w dalszej kolejności najwięcej wyborców poszło do urn: w woj. małopolskim – 53,4 proc., na Podkarpaciu – 51,1 proc., na Śląsku – 50,7 proc., na Lubelszczyźnie – 50,2 proc., w woj. pomorskim – 50,1 proc.

Frekwencję poniżej średniej krajowej odnotowano: na Dolnym Śląsku – 49,3 proc., w woj. łódzkim – 48,6 proc., w Wielkopolsce – 48,1 proc., w woj. podlaskim – 48 proc, w woj. zachodniopomorskim – 47,5 proc., w woj. kujawsko-pomorskim – 45,3 proc., w warmińsko-mazurskim – 44,6 proc., w woj. lubuskim – 44 proc., w woj. świętokrzyskim – 42,2 proc.

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl