fot. PAP/Valdemar Doveiko

Na Litwie doradcy prezydentów Polski i państw bałtyckich rozmawiali o bezpieczeństwie i agresywnej polityce Rosji

Kwestie bezpieczeństwa w regionie oraz sprawy polityki zagranicznej są tematem dwudniowych rozmów w Wilnie doradców prezydentów Polski i państw bałtyckich, które rozpoczęły się w poniedziałek. Stronę polską reprezentują ministrowie Paweł Soloch i Krzysztof Szczerski.

We wtorek do rozmów dołączy strona ukraińska.

Tematem rozmów jest „bezpieczeństwo, bieżąca sytuacja – zwłaszcza z uwzględnieniem sytuacji na Białorusi, agresywna polityka Rosji, zbliżający się szczyt NATO” – powiedział w Wilnie dziennikarzom sekretarz stanu, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Dodał, że „niestety, nic się w tym względzie nie zmienia praktycznie od 2014 roku”.

Minister Paweł Soloch, w kontekście zmuszenia przez Mińsk do lądowania samolotu lecącego z Aten do Wilna, powiedział: „takie a nie inne zachowanie się państwa białoruskiego, które ma wszelkie cechy terroru państwowego, na pewno nie sprzyja wzrostowi bezpieczeństwa”.

„Liczymy na reakcję naszych sojuszników, na reakcję naszych partnerów z UE. W tym kierunku działa nasz prezydent Andrzej Duda. (…) Wypracowujemy wspólne stanowisko z państwami bałtyckimi i innymi sojusznikami. Chcemy, żeby wybrzmiało to też na najbliższym szczycie NATO” – powiedział Paweł Soloch.

Podsekretarz stanu, szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski podkreślił, że na politykę zagraniczną państw naszego regionu „duże znaczenie ma zmiana administracji amerykańskiej” i że „to też będzie jeden z tematów obrad doradców polityki międzynarodowej w kontekście nadchodzącego szczytu Trójmorza, na początku lipca w Sofii z udziałem nowej administracji amerykańskiej”.

„Ważne żebyśmy dyskutowali na temat polityki amerykańskiej wobec naszego regionu, naszej w stosunku do USA i tego, co się dzieje bezpośrednio w naszym sąsiedztwie. Ważne jest to, aby działania, które mają miejsce obok nas – czy to na Ukrainie, na Morzu Czarnym, czy na Białorusi – miały odpowiedź dyplomatyczną i polityczną” – tłumaczył Krzysztof Szczerski.

Jego zdaniem współpraca polsko-litewska rozwija się bardzo dobrze.

„Andrzej Duda poświęcił niezwykle dużo konsekwentnej pracy, aby te relacje dzisiaj były na takim poziomie, żeby mówić o kontaktach przyjacielskich, a także bardzo daleko idącej współpracy w rozumieniu strategicznym” – powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej.

W ramach wizyty w Wilnie ministrowie Paweł Soloch i Krzysztof Szczerski złożyli w poniedziałek kwiaty na Rossie w mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego oraz w kaplicy, gdzie spoczywają powstańcy styczniowi.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl