Niemieckie media o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Berlinie

Niemieckie media pozytywnie oceniają pierwszą wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Berlinie. Komentatorzy krytykują jednak stanowisko wobec problemu uchodźców.

Dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” podkreśla, że fakt, iż wizyta polskiego prezydenta nie wywołała większej sensacji, należy uznać za znak pomyślny.

„Sueddeutsche Zeitung” w komentarzu zwraca uwagę, że Niemcy oczekują czegoś więcej niż tylko „Nie” wobec ogólnoeuropejskiego podziału uchodźców według stałych kwot.  Wskazuje, że polski prezydent zasłania się ewentualnym przybyciem do Polski uciekinierów z Ukrainy.

Eurodeputowany Zdzisław Krasnodębski podkreśla, że Niemcy nie widzą własnych błędów w polityce migracyjnej.

– Gdyby Niemcy – tak poważny i wpływowy w Europie kraj – wcześniej zareagowały na pana premiera Renziego, to być może problem nie byłby dziś tak poważny. Brakuje mi w niemieckich racjach skromności i trochę samokrytycyzmu. Podsumowując, uważam, że była to niezwykle udana wizyta – mówi Zdzisław Krasnodębski.

Podczas pierwszych 100 dni prezydentury Andrzej Duda odwiedzi Niemcy dwukrotnie. Dotychczas głowa polskiego państwa z wizytą przebywała w Estonii i Berlinie.

RIRM

drukuj