fot. PAP/Marcin Obara

W Warszawie spotkali się prezydenci Polski i Rumunii 

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z prezydentem Rumunii Klausem Iohannisem. Przywódcy Polski i Rumunii otworzyli w czwartek w Krajowej Izbie Gospodarczej wystawę poświęconą 100-leciu polsko-rumuńskich relacji. W piątek odbędzie się szczyt tzw. bukaresztańskiej dziewiątki.

Prezydenci rozmawiali o sytuacji bezpieczeństwa w naszej części Europy oraz o perspektywach spotkania w formacie B9. Jutrzejsze spotkanie poprzedza lipcowy szczyt NATO w Brukseli.

– Mamy nadzieję, że nasze jutrzejsze spotkanie, ale przede wszystkim szczyt NATO w Brukseli będzie miał charakter decyzyjny i rozwinie perspektywę budowania środowiska bezpieczeństwa i współpracy w naszej części Europy. Oczywiście, zgodnie z deklarowanym przez nas zawsze i realizowanym podejściem NATO 360 st., tzn. dbania o bezpieczeństwo wszędzie tam, gdzie znajdują się państwa NATO, i gdzie potencjalnie może występować jakieś zagrożenie – wskazał szef państwa polskiego.

Bukaresztańska dziewiątka to kraje wschodniej flanki NATO. W listopadzie 2015 roku podczas szczytu w Bukareszcie państwa te podpisały wspólną deklarację. W dokumencie zdecydowały o połączeniu wysiłków na rzecz zapewnienia tam, gdzie to konieczne, „silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej” NATO w regionie.

RIRM

drukuj