fot. PAP/Tomasz Gzell

Senat poparł obniżenie pensji posłom i senatorom

Senat poparł bez poprawek przepisy obniżające uposażenie parlamentarzystów o 20 proc. Nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora przewiduje, że uposażenie parlamentarzystów będzie odpowiadało 80 proc. wysokości wynagrodzenia podsekretarza stanu.

Według autorów nowelizacji zmiana w wysokości uposażenia posłów i senatorów jest związana „ze społecznymi oczekiwaniami dotyczącymi wynagrodzeń parlamentarzystów” oraz wywoła „pozytywne skutki społeczne i finansowe”.

Proponowane przepisy krytykowali podczas debaty senatorowie Platformy Obywatelskiej. Jednak wątpliwości wyrażali także senatorowie z Prawa i Sprawiedliwości.

– Urzędnicy wyżsi państwa polskiego powinni dobrze zarabiać. Pensja jest jedną z miar świadectwa o tym, czy dana instytucja ma autorytet czy nie. My chcemy budować państwo, które ma autorytet. Jeżeli obniżamy pensję, ewidentnie stawiamy opinię publiczną wobec tego samego, co stało się w jakiejś mierze udziałem państwa – dychotomii, wewnętrznej niezgody, wewnętrznej dysharmonii –  wskazał senator PiS Stanisław Żaryn.

Za nowelizacją głosowało 58 senatorów, jeden był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Część senatorów obecnych na sali nie wzięła udziału w głosowaniu.

RIRM

drukuj