Senat bez poprawek przyjął nowelizacje ustaw o KRS i Usp

Senat przyjął w nocy, bez poprawek, ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustroju sądów powszechnych. Głosowanie poprzedziła burzliwa, wielogodzinna debata.  Podczas niej politycy Platformy Obywatelskiej apelowali o odrzucenie obu nowelizacji.

„One przesuwają nas na wschód, w tym kierunku, z którego udało nam się uciec w 1989 r.” – akcentował senator Bogdan Klich. Bogdan Borusewicz mówił z kolei o niszczeniu przez nowe prawo niezależności sądów oraz łamaniu konstytucji w zakresie zasad trójpodziału władzy.

Ustaw bronili parlamentarzyści PiS-u. Senator Aleksander Bobko ocenił, że w dyskusji nad wprowadzanymi rozwiązaniami „jest sporo niepotrzebnych emocji”.

– Ktoś władzę sądowniczą musi powołać, i jest to jeden ze sposobów, nie widzę tutaj żadnego zamachu na wolność swobody i demokrację. Kluczową sprawą, z jednej strony jest niezależność sądów, ale czymś zupełnie podstawowym jest niezawisłość sędziego. Niezawisłość sędziego jest pewną cechą wewnętrzną, jest pewną cechą człowieka. To nie jest tak, że stworzymy system idealny prawnie i wrzucimy tam kogokolwiek i będzie on niezwisły w wyniku działania sytemu, o tym tutaj dzisiaj nikt nie mówi – podkreślał senator Aleksander Bobko.

Nowela ustawy o KRS przewiduje m.in. wygaszenie kadencji 15 członków Rady będących sędziami. Zgodnie z nowelizacją, ich następców wybrałby Sejm – dziś wybierają ich środowiska sędziowskie.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, odpowiadając na pytania senatorów, wyjaśniał potrzebę wprowadzenia ustawy.

–  Lekiem na korporacjonizm nie może być więcej korporacjonizmu, stąd też zmiana jest konieczna. Zmiana modelu korporacyjnego na model demokratyczny, otwarty model demokratyczny, w którym to przedstawiciele społeczeństwa dysponujący mandatem demokratycznym bezpośrednim – państwo nim dysponujecie – wybierają przedstawicieli do KRS, nie ma lepszej kontroli niż kontrola demokratyczna – twierdził Marcin Warchoł.

Przyjęte przez Senat projekty składają się na zapowiadaną przez PiS reformę wymiaru sprawiedliwości.

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl