Świętokrzyskie. Odpowiedzą za znieważenie przedmiotów czci religijnej

Nawet dwa lata więzienia może grozić dwóm mieszkańcom Starachowic, którzy w jednym z tamtejszych kościołów pili alkohol z mszalnego kielicha, co sfotografowali i sfilmowali. Mężczyźni, zatrzymani przez policję, odpowiedzą m.in. za znieważenie przedmiotów czci religijnej.

Jak poinformował PAP Damian Janus z biura prasowego świętokrzyskiej policji, w czwartek wieczorem funkcjonariusze ze Starachowic otrzymali zgłoszenie, że w jednym z miejskich kościołów mogło dojść do przestępstwa.

„Ze wstępnych informacji wynikało, że dwóch mężczyzn zabrało przedmioty, które były w kościelnym tabernakulum. Mundurowi ustalili, że mężczyźni weszli do świątyni dwie godziny przed zgłoszeniem. Stanęli za ołtarzem, a następnie jeden z nich z tabernakulum zabrał mszalny kielich, w którym znajdowały się komunikanty. Następnie wysypał je do reklamówki, a do kielicha wlał przyniesiony ze sobą alkohol. Mężczyźni wypili trunek. Całość fotografowali i filmowali telefonami, po czym zostawili kielich i wyszli z kościoła. Sytuację uwieczniła zamontowana w świątyni kamera” – opisywał policjant.

Jeszcze tego samego wieczoru funkcjonariusze zatrzymali w związku ze sprawą dwóch starachowiczan – w wieku 37 i 43 lat. Obaj byli nietrzeźwi. Młodszy z mężczyzn miał w organizmie blisko 1,9 promila alkoholu, a starszy – promil.

„Zatrzymani w rozmowie z policjantami nie potrafili wytłumaczyć swojego postępowania” – dodał Janus.

Mężczyźni trafili do policyjnego aresztu, a ich sprawą zajmie się sąd. Jak wyjaśniał Janus, postępowanie w tej sprawie jest prowadzone w kierunku art. 196 Kodeksu karnego, który mówi: „Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmioty czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat”.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj