fot. facebook.com

Senat zajmie się dziś projektem noweli o policji

Senackie komisje: ustawodawcza, obrony narodowej i praw człowieka rekomendują izbie przyjęcie noweli bez poprawek. Ustawa autorstwa posłów PiS-u wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego o częściowej niekonstytucyjności zasad inwigilacji przez policję i inne służby specjalne.

Zmiany krytykuje opozycja, łącznie z PO, która sama nie wykonała wyroku Trybunału w tej sprawie. W ocenie polityków tej partii służby będą miały nieograniczony dostęp do danych internetowych. Nie zgadza się z tym senator Artur Warzocha z PiS-u.

– Ta ustawa doprecyzowuje zarówno sposób pozyskiwania jaki i okres przechowywania tych informacji oraz sposób wykorzystania. Jeżeli te informacje nie zostaną wykorzystane, bądź okażą się nieprzydatne, jest określony sposób, w jaki ulegają zniszczeniu. Odbywa się to komisyjnie i w sposób ściśle określony. Ponadto wprowadza się pojęcie kontroli, w jaki sposób te informacje potem będą niszczone. Moim zdaniem wszystko jest przeprowadzone w sposób jak najbardziej transparentny i legalny. Podnoszone uwagi oczywiście będą uwzględnione przez senatorów. Będziemy je analizowali w trakcie posiedzenia Senatu. Mamy szereg ekspertyz i opinii naszych senackich, posiłkujemy się też ekspertyzami sejmowymi i niezależnych środowisk – powiedział senator Artur Warzocha.

Jeżeli Parlament nie przyjmie ustawy do 7 lutego, to służby stracą możliwość używania kontroli operacyjnych.

RIRM

drukuj