Kolejne silne trzęsienie ziemi w Nepalu

Trzęsienie ziemi o sile 7,4 w skali Richtera nawiedziło we wtorek Nepal – podały amerykańskie służby geologiczne (USGS). Według agencji AP zginęły cztery osoby. W kwietniu Nepal zdewastowało najsilniejsze od lat trzęsienie powodując śmierć ok. 8 tys. ludzi.

Według USGS epicentrum wtorkowych wstrząsów znajdowało się 68 km na zachód od miasta Namcze Bazar, przy granicy z Tybetem, oraz 83 km na wschód od Katmandu, na głębokości 19 km.

Trzęsienie nastąpiło o godz. 12.35 czasu lokalnego. W Katmandu ludzie wybiegli na ulice; rozległy się syreny. Kilka minut później doszło do wstrząsów wtórnych o sile 5,6 w skali Richtera.

Ludzie w panice próbowali dodzwonić się do bliskich. Ulice były pełne mieszkańców, którzy biegli do domów, by sprawdzić, czy ich rodzinom nic się nie stało – relacjonuje agencja Reutera. W popłochu zamykane były sklepy.

Wtorkowe wstrząsy trwały ponad minutę i były odczuwalne także w północnych Indiach, m.in. w stolicy kraju, Delhi, oraz w stolicy Bangladeszu, Dhace. Epicentrum znajdowało się w pobliżu bazy wypraw na Mount Everest, która została ewakuowana po zejściu tam lawiny, wywołanej przez potężne wstrząsy z 25 kwietnia. Zginęło wówczas 18 wspinaczy.

25 kwietnia w najsilniejszym trzęsieniu ziemi od ponad 80 lat w Nepalu zginęło ok. 8 tys. ludzi, a 17,8 tys. zostało rannych. Zniszczonych zostały setki tysięcy domów. Kwietniowe trzęsienie miało siłę 7,8 w skali Richtera; było prawie czterokrotnie silniejsze od wtorkowych wstrząsów.

 

 

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj