UNICEF: potrzebna pomoc dla nepalskich dzieci

Blisko milion dzieci potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej po trzęsieniu ziemi w Nepalu – alarmuje UNICEF. Szpitale są przepełnione, brakuje leków, nie ma też gdzie przechowywać zwłok.

Według najnowszych danych, w Nepalu oraz w sąsiednich państwach zginęło ponad 4 tys. osób. Liczba ta może wrosnąć. Tysiące dzieci wraz z rodzicami spędzają noce pod gołym niebem. Istnieje wysokie ryzyko, że będą szerzyły się choroby.

Przebywająca w Katmandu Edyta Stępczak, dziennikarka przygotowująca materiał o Nepalu, mówi, że sytuacja jest skrajnie dramatyczna. Potrzebna jest każda pomoc.

– Wczoraj po południu mieliśmy wstrząs wtórny o sile 7 stopni w skali Richtera. Pomiędzy sobotnim trzęsieniem ziemi a dniem wczorajszym było ponad 30 wstrząsów wtórnych, co ok. 2 godziny. Wszyscy nadal znajdują się na zewnątrz, bez namiotów. Boją się wrócić do domów. Nie ma prądu, zaczyna brakować wody – informuje Edyta Stępczak.

W Katmandu są już 2 grupy polskich ratowników. Caritas Polska, Polska Akcja Humanitarna i UNICEF Polska uruchomiły zbiórkę pieniędzy na zakup m.in. wody, żywności i leków. Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio szykuje ekspedycje lekarzy, którzy udadzą się na miejsce katastrofy.

W sobotę w Nepalu ziemia trzęsła się z siłą prawie 8 stopni w skali Richtera. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w tym regionie  od 81 lat.

 

RIRM

drukuj