Zakończyło się XVIII Forum Polonijne

Zakończyło się XVIII Forum Polonijne organizowane przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W tym roku spotkanie Polaków z całego świata odbyło się pod hasłem: „Ojczyzna was potrzebuje”.

Reprezentanci Polonii z całego świata parlamentarzyści oraz przedstawiciele środowisk naukowych dzielili się swoim świadectwem miłości do ojczyzny.

Rozmawiali przy tym o ważnych problemach Polski. Jednym z nich jest zbliżający się termin obowiązywania wolnego obrotu ziemią. Europoseł i wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa PE Janusz Wojciechowski podczas wystąpienia mówił o potrzebie wprowadzenia prawnej ochrony polskiej ziemi przed wyprzedażą cudzoziemcom.

– Prawo unijne pozwala krajom członkowskim na wprowadzanie suwerennych zasad w zakresie prawa własności i możemy wprowadzić takie przepisy, które powodują, że ziemię rolniczą będą mogli nabywać tylko prawdziwi rolnicy i właściwie tylko polscy rolnicy będą mogli spełnić określone warunki. Taką ustawę, już ponad 2 lata temu, wniosło PiS. Projekt jest złożony w Sejmie, niestety obecna koalicja go blokuje, rząd nie chce tej ustawy. To jest ostatni moment, żeby taką ustawę uchwalić, dlatego wybory, które są dzisiaj w Polsce (wybory prezydenckie i za kilka miesięcy wybory parlamentarne) to w dużej mierze wybory przeciw, bądź za obroną polskiej ziemi – powiedział Janusz Wojciechowski.

Uczestnicy Forum powierzyli Bogu sprawy Polski i Polonii, podczas Mszy św., sprawowanej ostatniego dnia spotkania. Eucharystii przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga. W homilii metropolita szczecińsko-kamieński mówił o potrzebie umacniania wiary, która jednoczy naród. Nawiązał też m.in. do hasła tegorocznego Forum Polonijnego „Ojczyzna was potrzebuje”.

– Bo może my powinniśmy od Was uczyć się normalnej debaty i normalnej nadziei. Próbujemy się uczyć nawet na najbardziej trudne polityczne, gospodarcze tematy. Środowiska chcą rozmawiać, ale gdy Wy pokazujecie, jak się to czyni w innych krajach i Wy pokażecie, że tak można i w Polsce i o polskich sprawach, to sił więcej otrzymują polscy liderzy, którzy o Polsce mówią – o polskiej gospodarce, o polskich lasach, o polskiej ziemi, o polskiej kulturze, o polskiej szkole i o polskiej wierze. Ojczyzna Was potrzebuje – wierzących w Jezusa Chrystusa. Ojczyzna Was potrzebuje – pamietających o swoich korzeniach, opowiadających o swojej historii, abyście stawali się zasiewem polskiego ducha, polskiej nadziei, polskiej wierności – mówił ks. abp Andrzej Dzięga.

W sobotę uczestnicy forum oddali hołd św. Janowi Pawłowi II, a w niedzielę uczcili pamięć bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Grupa osób udała się do Górska na miejsce uprowadzenia kapelana solidarności.

– To jakby współpatron naszej uczelni. Do niego się udajemy, jego prosimy, aby uczyć się polskiej solidarności. Forum uczy i przypomina, że Polacy stali się w świecie symbolem solidarności. To dzięki ludzkiej solidarności upadł komunizm. O tym mówił św. Jan Paweł II – zaznaczył o. dr Zdzisław Klafka CSsR, rektor WSKSiM

Forum jest przede wszystkim ważnym miejscem wymiany doświadczeń i poglądów. Polacy mieszkający na co dzień zagranicą mówią, że każde takie spotkanie ma dla nich bardzo duże znaczenie.

– Dla mnie to jest wielkie wydarzenie, na które oczekuję w ciągu roku. To jest wielka rzecz spotkać się z Polakami, z Polonią całego świata. To daje dużo sił. Przyjeżdżam mocna i silna żeby nadal działać, żeby wytrwać w tym nieprostym świecie – podkreśliła Regina Parchejczuk z Mińska, założycielka i kierownik polskiego chóru Czerwone Maki.

Podczas trwającego od soboty Forum Polonijnego, poruszona została m.in. sprawa utrudnień, jakie Polonia napotyka w związku z wyborami prezydenckimi, a także sprawa historycznych kłamstw i oszczerstw wobec Polaków, formułowanych w Stanach Zjednoczonych.

 

 

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl