fot. pixabay.com

Nepal: Wojsko posprząta Himalaje po wspinaczach, usunie ponad 50 ton śmieci

Armia nepalska w tym roku zamierza oczyścić z odpadów sześć himalajskich szczytów – w tym najwyższy na świecie, czyli Everest. Szacuje się, że sprzątniętych zostanie ponad 50 ton śmieci pozostawionych przez himalaistów na szczytach i wokół obozów.

Jak przekazał „the Himalayan Times”, armia oprócz Everestu (8849 m n.p.m.) posprząta też: Lhotse (8516 m n.p.m.), Makalu (8481 m n.p.m.), Dhaulagiri (8167 m n.p.m.), Pumori (7161 m n.p.m.) i Ama Dablam (6812 m n.p.m.). Czyszczone będą bazy oraz obszary nad nimi. Oszacowano, że ze szczytach trzeba znieść nawet 35 ton śmieci, zaś 18 ton z okolic obozów wspinaczy.

Armię wesprą nepalskie instytucje, takie jak: Ministerstwo Leśnictwa i Środowiska, Departament Parku Narodowego i Ochrony Przyrody, Rada Turystyki Nepalu, Nepalskie Stowarzyszenie Alpinizmu, Stowarzyszenie Ratownictwa Himalajów, Komitet Kontroli Zanieczyszczeń Sagarmatha oraz miasta: Pasang Lhamu, Thasang i Makalu Barun.

Akcja, jak podał „the Himalayan Times”, zacznie się 13 kwietnia, zaś zakończy w Światowy Dzień Ochrony Środowiska 5 czerwca. Śmieci, które są nietrwałe, zostaną przewiezione do stolicy helikopterem i transportem lądowym, a następnie przekazane do recyklingu.

Zespół wspinaczkowy sprzątający składa się z 43 alpinistów z wojska oraz szerpów i innych przewodników pomocniczych. Członkowie ekipy sprzątającej odbywają szkolenie w Jomsom. Armia szacuje, że na kampanię potrzeba około 125 milionów rupii, z czego Ministerstwo Leśnictwa i Środowiska wyda 100 mln, a pozostałe wydatki pokryje samo wojsko.

Zdaniem przedstawicieli armii, współpraca z różnymi instytucjami jest niezbędna do gruntownego oczyszczenia gór i sprawi, że nie będzie potrzeby częstego przeprowadzania akcji porządkowych. Akcja sprzątania Himalajów w Nepalu po raz pierwszy wystartowała w 2019 r. W zeszłym roku nie odbyła się ze względu na pandemię COVID-19.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl