fot. PAP/EPA

Polscy strażacy wrócą dziś z Nepalu

Polscy strażacy, którzy brali udział w akcji ratowniczej w dotkniętym trzęsieniem ziemi Nepalu, przylecą do Warszawy dziś wieczorem. Większość ratowników i psy poszukiwawcze są już w New Delhi – poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. 

Strażacy będą wracać polskimi samolotami wojskowymi, które dostarczają do Nepalu pomoc humanitarną. 79 ratowników razem z 12 psami poszukiwawczymi i sprzętem logistycznym czeka już na powrót do Polski w stolicy Indii – New Delhi. Pozostali dwaj ratownicy są jeszcze na lotnisku w Katmandu, czekają na ostatnie dwa polskie transporty z pomocą. Następnie polecą do New Delhi, a stamtąd razem z pozostałymi strażakami, w środę, wrócą do Polski.

„W Warszawie wylądują jutro na wojskowym lotnisku po godzinie 16.20” – powiedział PAP Frątczak.

Do Nepalu poleciało w sumie 81 polskich strażaków z ciężkiej grupy poszukiwawczo-ratowniczej HUSAR. Od ubiegłego poniedziałku brali udział w akcji ratowniczo-poszukiwawczej i udzielaniu pomocy medycznej, od czwartku – podobnie jak inne grupy ratownicze – pomagali także armii nepalskiej w dotarciu do znajdujących się pod gruzami ofiar kataklizmu.

Koordynowali też działania związane z rozładowywaniem i przekazaniem pomocy polskiej pomocy humanitarnej – w sumie 20 ton namiotów, koców, śpiworów, żywności, leków i środków czystości, zebranych przez organizacje pozarządowe, takie jak Caritas, PAH, Polska Misja Medyczna, PCK – oraz przekazanych z Agencji Rezerw Materiałowych.

Polscy ratownicy wracając do kraju zabiorą ze sobą swój specjalistyczny sprzęt, m.in. geofony i kamery wziernikowe; zostawią natomiast Polakom mieszkającym w Nepalu – namioty, żywność i stację uzdatniania wody. Namioty przekażą też jednostce wojskowej, na terenie której mieli obóz. Polska grupa ratowniczo-poszukiwawcza jadąc do Nepalu zabrała ze sobą całą bazę logistyczną, tak, by w czasie akcji być samowystarczalną.

Strażacy prowadzili działania poszukiwawcze m.in. w dzielnicach Katmandu, a także w kilku górskich miejscowościach w rejonie Gorkha. Niestety, pod gruzami nie udało im się odnaleźć osób żywych.

Trzęsienie ziemi, które w sobotę 25 kwietnia przed południem nawiedziło okolice Katmandu, miało siłę 7,9 w skali Richtera. Było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w Nepalu od 81 lat. Następnego dnia miał miejsce wstrząs wtórny o sile 6,7 w skali Richtera.

Według dotychczasowych szacunków zginęło 7250 osób, zdaniem władz Nepalu liczba ofiar może jednak przekroczyć 10 tys. osób. Jeżeli tak się stanie, będzie to najtragiczniejsze trzęsienie ziemi w historii kraju; w 1934 roku zginęło ponad 8,5 tys. ludzi.

ONZ szacuje, że na skutek kataklizmu ucierpiało 8,1 mln ludzi, czyli ponad jedna czwarta mieszkańców 28-milionowego Nepalu

PAP / RIRM

drukuj