fot. PAP/Adam Warżawa

Pomorskie: 120 interwencji straży pożarnej, zamknięte cmentarze i zoo w Gdańsku

W 120 interwencjach, związanych z lokalnymi podtopieniami oraz zwalonymi silnym wiatrem konarami drzew, brała w niedzielę pomorska straż pożarna. Bez prądu jest ok. 1,5 tys. odbiorców. W Gdańsku zamknięto cmentarze, Park Oliwski oraz zoo.

O zamknięciu przez Gdański Zarząd Dróg i Zieleni do odwołania wszystkich cmentarzy i Parku Oliwskiego służby miejskie poinformowały w niedzielę rano. Około południa Olimpia Schneider z referatu prasowego gdańskiego magistratu podała, że – z powodu silnych podmuchów wiatru, zdecydowano też o zamknięciu gdańskiego zoo.

„Sytuacja na terenie ogrodu zoologicznego jest na bieżąco monitorowana, a zwierzęta są bezpieczne” – zapewniła.

Jak poinformował PAP Daniel Duda z sekcji ds. koordynacji ratownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, od północy do 11.00 w niedzielę zanotowano 118 interwencji związanych głównie z podtopieniami spowodowanymi przez towarzyszące wiatrowi opady deszczu.

Wyjaśnił, że podtopienia dotyczą piwnic, domów, posesji i dróg.

„Najwięcej tego typu zdarzeń zanotowaliśmy w powiecie puckim i kartuskim” – dodał. Wyjaśnił, że około 50 interwencji dotyczyło innych zdarzeń związanych z warunkami atmosferycznymi, w tym usuwaniem konarów drzew zwalonych silnym wiatrem.

Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego Krzysztof Lewandowski poinformował z kolei PAP, że w efekcie silnego wiatru prądu pozbawionych jest około 1,5 tysiąca odbiorców z terenu województwa pomorskiego.

„Głównie dotyczy to rejonu malborskiego, nowodworskiego, kościerskiego, kartuskiego i wejherowskiego” – powiedział Lewandowski.

Zaznaczył, że miejscami na Zatoce Gdańskiej stany wód utrzymują się na poziomach ostrzegawczych.

„Nigdzie nie zanotowano przekroczenia stanów alarmowych” – wyjaśnił.

Synoptycy z Biura Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW w Gdyni ostrzegają, że w ciągu dnia na terenie województwa pomorskiego – zwłaszcza nad morzem – wiatr może osiągać w porywach prędkość nawet 110 km/h. Ma się on utrzymywać przez całą niedzielę. Prognozy mówią też o przelotnych opadach deszczu ale też krupy śnieżnej lub – lokalnie – deszczu ze śniegiem.

Także w nocy z niedzieli na poniedziałek zapowiadany jest deszcz i deszcz ze śniegiem. Nad morzem może nadal silnie wiać: wiatr ma osiągać w porywach prędkość do 100 km/h. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są w rejonie Zatoki Gdańskiej.

PAP/RIRM

drukuj