Ponad 3 tys. strażaków będzie zabezpieczało ŚDM 2016

Od 3 do 3,5 tys. strażaków będzie zaangażowanych w zabezpieczenie wydarzeń Światowych Dni Młodzieży we wszystkich diecezjach – podał w Krakowie z-ca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Gustaw Mikołajczyk. Jak podkreślił spotkania o takiej skali jeszcze w Polsce nie było.

Zabezpieczenie przebiegu Światowych Dni Młodzieży to jedno z najpoważniejszych zadań, z jakimi będzie musiał się zmierzyć nowy komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Stanisław Nowak, który w piątek odebrał nominację na to stanowisko.

Nadbryg. Mikołajczyk mówił, że nowy komendant będzie kierował jednym z większych garnizonów strażackich w Polsce i to w momencie, gdy będzie on musiał przygotować się do zabezpieczenia ŚDM. „Wydarzenia bezprecedensowego, jeśli chodzi o skalę” – podkreślił.

– W cały proces zabezpieczenia ŚDM w skali kraju we wszystkich diecezjach będzie zaangażowanych od 3 do 3,5 tys. strażaków. To oczywiście kwestia rotacji, a nie jednego dnia – mówił dziennikarzom zastępca Komendanta Głównego PSP.

Dodał, że w kulminacyjnym momencie ŚDM, podczas mszy św. z udziałem papieża Franciszka 31 lipca w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką zaangażowanych będzie od 500 do 700 strażaków z Małopolski i drugie tyle z innych województw.

Komendant Nowak powiedział dziennikarzom, że przygotowania do ŚDM trwają. Strażacy przeprowadzają m.in. kontrole obiektów, w których będą przebywać pielgrzymi.

– W przyszłym tygodniu zamierzamy przedstawić Komendzie Głównej wstępne założenia planu zabezpieczeń ŚDM w Małopolsce. Mamy cztery główne plany zabezpieczenia: dla Krakowa, Brzegów, Centrum Jana Pawła II i Błoń, a także dla Oświęcimia, bo najprawdopodobniej tam też będą bardzo ważne uroczystości oraz około 30 podoperacji – mówił mł. bryg. Nowak.

Dodał, że w czasie ŚDM wstrzymane zostaną urlopy i wprowadzony system służby na 24 godziny na 24 godziny (zamiast 48/48), żeby ratowników było więcej. Strażaków z Małopolski będą musieli wesprzeć ratownicy z innych województw m.in. ze świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Światowe Dni Młodzieży potrwają od 26 do 31 lipca. Młodzi powitają Papieża Franciszka 28 lipca na krakowskich Błoniach. W tym samym miejscu dzień później papież będzie przewodniczył Drodze Krzyżowej. Na Błoniach odprawiona zostanie też Msza na otwarcie ŚDM, której przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz; w Brzegach k. Wieliczki odbędzie się Msza kończąca ŚDM.

Mł. bryg. Stanisław Nowak zastąpił dotychczasowego małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP w Krakowie nadbryg. Andrzeja Mroza, który funkcję tę pełnił od maja 2008 r. do stycznia 2016 r. i przeszedł na emeryturę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl