Związkowcy KW przedstawili projekt ws. wypłaty czternastej pensji

Związkowcy z Kompani Węglowej przedstawili dziś zarządowi spółki własny projekt porozumienia w sprawie wypłaty czternastej pensji i ustalenia przeciętnego wynagrodzenia w spółce.

Strona społeczna nie godzi się bowiem na warunki zaproponowane przez zarząd. Związkowcy skierowali także list do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. Na najbliższą środę zapowiedzieli kolejne masówki w kopalniach.

Dzisiejsze stanowisko to odpowiedź związków zawodowych na zerwane wczoraj rozmowy i kolejna odsłona trwającego sporu z zarządem spółki Kompanii Węglowej.

Bogusław Hutek, przewodniczący „Solidarności” w Kompanii Węglowej, podkreśla, że propozycje zarządu są nie do przyjęcia, a kopalni potrzeba rozwiązań systemowych.

– Zarząd przedstawił te kwoty bazowe. Przedstawił je jakby na pierwszy kwartał, ale przedstawił te kwoty zaniżone o takie składniki wynagrodzeń jak Barbórka, czternastka, rekompensaty węglowe. Na to zgody nie ma, żeby o prawie 1700 złotych próbować obniżyć wynagrodzenia pracowników w nowej firmie, czyli w Polskiej Grupie Górniczej. Uważamy, że najpierw potrzebne są rozwiązania systemowe. Jeżeli okaże się, że te rozwiązania nie doprowadzą do tego, że spółka będzie się spinała, wtedy możemy wyjść do ludzi i rozmawiać, jakie ruchy trzeba poczynić, żeby jednak tę firmę spiąć. Nie może być tak, że sięga się najpierw do kieszeni pracownika – zwraca uwagę Bogusław Hutek.

Dotychczas związkowcy z Kompanii Węglowej nie zdecydowali o wszczęciu sporu zbiorowego z zarządem spółki. Strona społeczna nie wyklucza jednak, że może do niego dojść, jeśli zarząd nie przystanie na zaproponowane porozumienie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl