Szydło i Merkel: będzie wspólny projekt humanitarny na rzecz uchodźców

Polska chce być aktywna ws. pomocy humanitarnej dla uchodźców – zapewniła w piątek w Berlinie premier Beata Szydło. Poinformowała, że zaproponowała kanclerz Angeli Merkel uruchomienie wspólnego polsko-niemieckiego projektu humanitarnego na rzecz uchodźców.

Premier powtórzyła również, że „dla Polski stały mechanizm rozlokowania migrantów nie jest w tej chwili do zaakceptowania”. „Będziemy jeszcze prowadzić na ten temat dyskusje” – oświadczyła.

„Polska chce być aktywa, jeśli chodzi o pomoc humanitarną (na rzecz uchodźców). Stąd między innymi mój rząd podjął decyzję, że będziemy aktywnie uczestniczyć w pomocy dla Syrii. Przeznaczyliśmy środki finansowe. Moja obecność w Londynie na konferencji (donatorów na rzecz Syrii) potwierdziła, że Polska chce być tak samo aktywnym podmiotem jak inne kraje UE, w tym Niemcy” – powiedziała szefowa rządu na konferencji prasowej po spotkaniu z Merkel.

Szydło poinformowała, że zaproponowała niemieckiej kanclerz wspólne podjęcie „polsko-niemieckiego projektu humanitarnego”.

„Bardzo się cieszę, że pani kanclerz się na to zgodziła. Myślę, że to będzie dobry dowód na naszą dobrą współpracę, ale też symbol, który chcemy pokazać w UE, że to jest droga, którą państwa UE powinny podążać rozwiązując ten trudny temat” – powiedziała polska premier.

PAP/RIRM

drukuj