„Elity – dawniej, dziś, jutro” – sympozjum na KUL

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się dziś Międzynarodowe Sympozjum „Elity – dawniej, dziś, jutro”. Wpisuje się ono w cykl spotkań poświęconych przyszłości cywilizacji Zachodu.

Sympozjum rozpocznie się o godz. 10 w auli im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.  Prelegenci z Polski oraz z zagranicy będą mówić o kryzysie elit oraz możliwości ich odbudowania.

Ks. prof. Andrzej Maryniarczyk, kierownik katedry metafizyki KUL, zwraca uwagę, że obecnie mamy do czynienia z kryzysem kształcenia humanistycznego.

– Kształcenie humanistyczne zostaje wyrugowane z kształcenia uniwersyteckiego, a dominuje właściwie kształcenie technokratyczne. Rodzi to pewien problem, mianowicie taki, że gubi się sens uprawiania nauki czy też poszczególnych dziedzin naukowych. Zatraca się sens. Tymczasem głównym celem uprawiania nauki (czy nauk technicznych, czy ścisłych, ale również humanistycznych) jest przede wszystkim doskonalenie człowieka i jego dobro – powiedział ks. prof. Andrzej Maryniarczyk.

Sympozjum organizuje Katedra Filozofii Kultury i Sztuki KUL we współpracy  m.in. z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Maryja.

RIRM

drukuj