fot. https://twitter.com/wsksim

KUL: Trwa międzynarodowe sympozjum „Odkłamać słowo – spór o miejsce retoryki w kulturze”

„Odkłamać słowo – spór o miejsce retoryki w kulturze” – to temat trwającego międzynarodowego sympozjum na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. To już 20. edycja naukowego wydarzenia z cyklu „Przyszłość cywilizacji Zachodu”.

Sympozjum wraz z lubelską uczelnią organizują Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a także Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

https://twitter.com/wsksim/status/1383021754831015938

Prelegenci poruszą kwestie związane z retoryką oraz kulturą słowa. Głos zabierze m.in. prof. Piotr Jaroszyński, wykładowca WSKSiM oraz KUL.

Jak wyjaśnił profesor, w wystąpieniu „Retoryka: kryzys czy renesans” będzie chciał pochylić się m.in. nad poziomem kultury języka polskiego.

– Poziom kultury słowa zależy od warunków polityczno-cywilizacyjnych. Są takie cywilizacje i ustroje, które powodują, że słowo się degraduje. Bywa również tak, że ludzie w ogóle przestają ze sobą rozmawiać, ponieważ się boją. Zdarza się również, że poziom kultury słowa się nie podwyższa, ponieważ nie ma odpowiednich wzorów. W kontekście społeczno-polityczno-cywilizacyjnym poziom kultury słowa może wzrastać lub się obniżać. Chodzi o to, by zwrócić uwagę na to, że o realnej sytuacji społeczeństwa rozstrzyga to, jak traktuje ono swój język ojczysty – powiedział prof. Piotr Jaroszyński.

Sympozjum potrwa do jutra. Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć m.in. na stronach internetowych WSKSiM oraz KUL.

Sympozjum odbywa się pod honorowym patronatem prof. Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki. Patronat medialny objęły m.in. Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl