fot. PAP/Darek Delmanowicz

Lublin: Karetka dla szpitala za pieniądze zebrane przez społeczność KUL

Szpital im. Jana Bożego w Lublinie otrzymał ambulans kupiony za pieniądze zebrane przez społeczność akademicką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II podczas akcji „Jazda z pomocą”.

Kluczyki do nowej karetki dyrektorowi Szpitala im. Jana Bożego w Lublinie Tadeuszowi Duszyńskiemu przekazał w czwartek rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.

„Jestem wzruszony, zbudowany i szczęśliwy. Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie” – powiedział Tadeusz Duszyński, dziękując za podarowany szpitalowi ambulans.

Akcja „Jazda z pomocą”, zainicjowana przez społeczność KUL, miała na celu pomoc szpitalowi im. Jana Bożego w Lublinie, gdzie mieści się Oddział Chorób Zakaźnych Dziecięcych, na którym hospitalizowani są najmłodsi pacjenci z koronawirusem. Po dziewięciu dniach zbiórki dzięki ofiarności darczyńców zebrano ponad 100 tys. zł na zakup ambulansu.

„Czas pandemii, czas szczególny dla nas wszystkich, kiedy zmagamy się z różnymi trudnościami, wymaga od nas wszystkich solidarności, empatii, bliskości wobec tych, którzy potrzebują naszej pomocy” – powiedział ks. Antoni Dębiński.

Rektor KUL, dziękując darczyńcom, podkreślił, że akcję wsparły nie tylko osoby związane ze społecznością akademicką KUL, ale też ludzie dobrej woli z całej Polski.

Dyrektor szpitala im. Jana Bożego powiedział, że samochód będzie służył m.in. do przewozu pacjentów np. na badania (szpital jest rozmieszczony w trzech lokalizacjach), do transportu materiałów biologicznych do testów na COVID-19 i do przewożenia pacjentów do izolatorium, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Dziecięcy oddział zakaźny w tym szpitalu liczy 30 łóżek.

„Mamy cały czas (pacjentów z koronawirusem – PAP), od dwóch do pięciu osób. Do tego do ośmiu osób dziennie, które czekają na rozpoznanie” – powiedział Duszyński.

Dodał, że szpital miał dotychczas jeden ambulans.

„On jest już starutki i to jest jeden, który obsługuje cały szpital. Była już konieczność zakupu nowego samochodu, ale nie mieliśmy na to środków. Ten nowy samochód spadł nam jak dar z nieba” – dodał dyrektor.

Zbiórka pod hasłem „Jazda z pomocą” na rzecz szpitala im. Jana Bożego nadal jest prowadzona, ma zakończyć się w pierwotnie planowanym terminie, czyli 6 maja.

„Każdą złotówkę zebraną przekażemy na potrzeby szpitala, na cele wskazane przez szpital” – zapewnił rektor KUL.

Dotychczas zebrano już kolejne 20 tys. zł.

„Na pewno chcemy kupić nowy kardiomonitor, który jest potrzebny na Oddziale Chorób Zakaźnych Dziecięcych” – powiedział dziennikarzom Duszyński.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl