Lublin. Uczczono pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

Do troski o zachowanie pamięci o ofiarach katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem w 2010 r. wezwano w poniedziałek w Lublinie podczas rocznicowych uroczystości z ceremoniałem wojskowym.

Na Placu Teatralnym umieszczony został baner z nazwiskami wszystkich 96 ofiar katastrofy oraz napisami „Smoleńsk 2010” i „Lublin pamięta”.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz regionalnych i miejskich, poczty sztandarowe organizacji i instytucji, młodzież, mieszkańcy miasta. Przybył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Obecna była Alina Wojtas, wdowa po lubelskim pośle PSL Edwardzie Wojtasie, który zginął w katastrofie.

Odczytana została odezwa Społecznego Komitetu Obchodów 7. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w której wezwano do troski o pamięć o ofiarach katastrofy.

„Nie pozwolimy na zgaszenie zniczy tej pamięci. Ona jest w nas i zrobimy wszystko, by przekazać ją następnym pokoleniom. Nasza tu dzisiaj obecność niech stanie się manifestacją naszej czci wobec tych, których nie zawsze potrafiliśmy właściwie docenić, a których postawy są dla nas wzorem do naśladowania” – głosi odezwa.

W odezwie przypomniano, że katastrofa zdarzyła się podczas misji mającej na celu oddanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej.

„Mamy prawo do prawdy o Katyniu i okolicznościach, w jakich doszło do tamtej zbrodni. Będziemy trwale o tę prawdę walczyć. Mamy także prawo do prawdy o katastrofie smoleńskiej. Nasze serca i umysły nie zaznają spokoju bez wyjaśnienia do końca okoliczności, jakie doprowadziły do największej narodowej tragedii kilkudziesięciu ostatnich lat” – napisano w odezwie.

Nazwiska wszystkich ofiar katastrofy odczytali przedstawiciele młodzieżowej rady miasta podczas apelu pamięci. Pod banerem z nazwiskami harcerze zapalili 96 białych i czerwonych zniczy. Żołnierze oddali salwę honorową.

Przed uroczystością przedstawiciele lubelskich władz złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy pod Smoleńskiem wmurowaną w ścianę budynku klasztoru Kapucynów przy Krakowskim Przedmieściu. Po zakończeniu capstrzyku na Placu Teatralnym uczestnicy obchodów udali się na mszę św. w intencji ofiar katastrofy.

Rano w poniedziałek odprawiona została Msza św. za duszę Edwarda Wojtasa, byłego marszałka województwa lubelskiego, posła, prezesa zarządu wojewódzkiego PSL, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Ludowcy, członkowie rodziny i przyjaciele złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Wojtasa na cmentarzu przy ul. Lipowej.

W niedzielę kwiaty na grobie Edwarda Wojtasa w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy i premier Beaty Szydło złożył wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl