fot. twitter.com/KUL_Lublin

Na KUL trwa konferencja naukowa poświęcona nauczaniu Prymasa Tysiąclecia

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim trwa konferencja naukowa poświęcona nauczaniu ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. To element oczekiwania na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia.

https://twitter.com/MEIN_GOV_PL/status/1355443174077030401

Ks. kard. Stefan Wyszyński wywarł ogromny wpływ na kształt polskiego Kościoła w II połowie XX wieku. Jako Prymas wielokrotnie zabierał głos w sprawach istotnych dla Kościoła i społeczeństwa.

Jego nauczanie pozostaje aktualne, zwłaszcza w momencie gdy z wielu stron podważane są wartości takie jak świętość życia ludzkiego od chwili poczęcia do naturalnej śmierci.

„Aktualność przesłania Prymasa Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację” – to hasło konferencji, podczas której paneliści naświetlają nauczanie Księdza Kardynała w dziedzinach takich jak m.in. ochrona praw dziecka oraz troska pasterska o parafie i kapłanów.

Prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, omówił dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia w kontekście uczelni wyższych.

– Zadaniem uniwersytetów jest wychowanie człowieka, a można to osiągnąć tylko poprzez szukanie prawdy.  Dopiero wtedy, kiedy uczelnia będzie budzić pragnienie prawdy, a ludzie będą zdobywać światopogląd, nauczyciele mają możność osiągnąć satysfakcję z dobrze wypełnionego obowiązku. Nigdy i nigdzie, gdzie prawda nie jest centralnym punktem, do którego się zmierza przy uprawianiu nauki, tego efektu i celu satysfakcji profesorowie nie mogą osiągnąć. Nauka jest poszukiwaniem prawdy – powiedział prof. Przemysław Czarnek.

Minister ogłosił dziś na KUL utworzenie nowej dyscypliny naukowej – nauki o rodzinie.

Beatyfikacja ks. kard. Stefana Wyszyńskiego miała się odbyć 7 czerwca ubiegłego roku, jednak ze względu na pandemię została odłożona.

RIRM/Zuzanna Dąbrowska

drukuj