fot. PAP/Andrzej Grygiel

RCB: ponad 111 tys. odbiorców pozbawionych prądu

W związku intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem w nocy straż pożarna interweniowała ponad 2,8 tys. razy. W piątek rano prądu pozbawionych było ponad 111 tys. odbiorców – poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Działania polegały głównie na usuwaniu wiatrołomów i pompowaniu wody z zalanych budynków. Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach: wielkopolskim, dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i śląskim. Uszkodzonych zostało 35 budynków mieszkalnych i gospodarczych – informuje RCB.

W całym kraju w piątek rano dostaw prądu pozbawionych było 111,8 tys. odbiorców, w woj. podlaskim – 2,6 tys., pomorskim – 37,2 tys., łódzkim – 2,8 tys., wielkopolskim – 35 tys., kujawsko-pomorskim – 7 tys., lubelskim – 27,2 tys. Trwa usuwanie awarii.

W woj. dolnośląskim w miejscowości Sobin doszło do podtopienia 10 gospodarstw. Na Podlasiu w wyniku intensywnych opadów deszczu połączonych z silnym wiatrem awarii uległo 96 stacji transformatorowych.

W Gdańsku woda zalała wiele ulic i budynków oraz tunel dworca PKP. W centrum wstrzymany został ruch tramwajów. Zamknięto stację SKM Gdańsk Śródmieście, a od godz. 23.30 nie kursowała PKM. W miejskim ZOO doszło do przelania zbiorników, co spowodowało wiele zniszczeń. W Gdyni w wyniku awarii rury burzowej zalaniu uległy piwnice szpitala miejskiego.

W woj. łódzkim w wyniku intensywnych opadów deszczu połączonych z silnym wiatrem awarii uległo 8 linii energetycznych i około 100 stacji transformatorowych. W Wielkopolsce straż pożarna odnotowała około 900 interwencji dotyczących zalanych piwnic i posesji oraz kilkadziesiąt zdarzeń związanych z wiatrołomami.

Na Opolszczyźnie PSP interweniowała ponad 120 razy, głównie do powalonych drzew i połamanych konarów, w woj. kujawsko-pomorskie około 370 razy a w woj. lubelskim 68 razy.

PAP/RIRM

drukuj