fot. https://twitter.com/szefernaker

Nowa komora dymowa w szczecińskiej straży

Szczecińscy strażacy mają do dyspozycji nową komorę dymową. Obiekt uruchomiony w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 umożliwi szkolenie i egzaminowanie druhów.

W uroczystym otwarciu inwestycji wziął udział Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, który wręczył też awanse i odznaczenia państwowe strażakom z regionu.

Podczas konferencji wiceszef resortu nawiązał do projektu ustawy, która zakłada kontynuację modernizacji służb mundurowych podległych MSWiA. Przepisy przewidują m.in. podwyższenie wynagrodzeń oraz zakup nowego sprzętu dla komend Państwowej Straży Pożarnej.

– Ona teraz w trybie pilnym trafi do Sejmu, do Senatu, do polskiego parlamentu. Bez względu na to, czy zostanie przyjęta jeszcze w grudniu, czy ze względów proceduralnych zostanie ostatecznie przyjęta w styczniu, to zakłada ona 10 mld złotych w kolejnych latach na wydatki w służbach podległych MSWiA. Ponad 10 mln zł trafi do policji, do straży pożarnej oraz do Straży Granicznej. 6 mld zł to środki na wynagrodzenia. Warto powiedzieć, że od 2022 roku średnio (będzie to zależne od funkcji) pensja funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej wzrośnie o 500 złotych  – powiedział Paweł Szefernaker.

Nowa komora dymowa wpisuje się w proces modernizacji i szkolenia służb. Umożliwi ona m.in. symulację zadymionych pomieszczeń oraz ćwiczenia z wykorzystywaniem butli tlenowych. To drugi tego typu obiekt w województwie zachodniopomorskim.

RIRM

drukuj