fot. PAP/EFE

SG: ograniczenia wjazdu lub przylotu do Polski już tylko z Rosji i z Białorusi

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zniosło obowiązujące do początków pandemii ograniczenia w ruchu granicznym na granicy z Ukrainą oraz w lotniczych przejściach granicznych. Restrykcje zostały utrzymane w przypadku przyjazdu lub przylotu z Rosji i z Białorusi – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna.

Ograniczenia na granicy z Ukrainą i w przylotach zniesiono w sobotę, 19 lutego. Wtedy weszła w życie nowelizacja rozporządzenia granicznego, które w marcu 2020 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadziło w związku z pandemią.

Zmiany oznaczają, że wyjąwszy Rosję i Białoruś zasady wjazdu wracają do czasu sprzed pandemii. Nie zmieniają się przy tym reguły kwarantanny, które określone są w innym rozporządzeniu.

Dotychczas przekraczający granicę z Ukrainą, Rosją i Białorusią lub przylatujący z niektórych krajów spoza Strefy Schengen musieli należeć do określonej w rozporządzeniu kategorii osób, aby przybyć na terytorium Polski.

„Od 19 lutego zostały zniesione ograniczenia w ruchu granicznym na granicy z Ukrainą oraz w lotniczych przejściach granicznych. Zniesienie ograniczeń nie dotyczy granicy z Rosją i Białorusią (również połączeń lotniczych z Rosji i z Białorusi)” – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1495738763615813634

Jak wyjaśniła SG, wjazd osób przekraczających granicę z Ukrainą lub przylatujących z innych kierunków niż Rosja i Białoruś odbywa się na zasadach ogólnych – sprzed pandemii. Rzecznik formacji por. Anna Michalska zauważyła, że zmiana w praktyce oznacza otwarcie na ruch turystyczny.

W przypadku odcinka polsko-rosyjskiego i polsko-białoruskiego oraz lotów z tych krajów nadal obowiązują przepisy rozporządzenia MSWiA, więc uprawnione do wjazdu na terytorium RP są tylko określone kategorie osób.

Wśród nich są m.in. obywatele RP, UE, ich małżonkowie i dzieci, posiadacze Karty Polaka, dyplomaci, uczniowie, studenci czy kierowcy transportowi. We wrześniu 2020 roku, po wybuchu protestów na Białorusi, MSWiA upoważniło do wjazdu również obywateli tego kraju, a we wrześniu 2021 roku – obywateli Ukrainy.

„Na wszystkich odcinkach podróżni wciąż są zobowiązani poddać się kwarantannie po przekroczeniu granicy” – przypomina SG.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl