fot. PAP Andrzej Rybczyński

Rusza zbiórka darów dla Polaków z Kresów

Rusza kolejna przedświąteczna zbiórka darów dla Polaków z krajów byłego Związku Radzieckiego. Dary dla Polaków z Kresów będą zbierane przez harcerzy w dniach 28–29 listopada oraz w dniach 5–6 grudnia w parafiach, szkołach i miejscach handlowych.

Do paczek zbierane są przede wszystkim produktów żywnościowych o długim terminie przydatności do spożycia. Potrzebne są także środki czystości, higieniczne i leki przeciwbólowe.

Chcemy, by Polacy z Kresów czuli, że Polacy pamiętają o nich – mówi Cezary Jurkiewicz, prezes fundacji „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom”.

– Spróbujemy za pomocą tej paczki dotrzeć do domów Polaków. Mamy taką parafię, w której docieramy do ponad 350 osób, które są obłożnie chore i tam chcemy kontynuować swoją pomoc, chcemy być obecni. Ta akcja ma na celu głównie spotkanie, bo mamy świadomość tego, że Kresy to są ludzie, którzy przez te lata przetrwali w polskości. Oni są tymi, którzy utrzymują polską tradycję, polską kulturę na Wschodzie. Wychodzimy z możliwością wsparcia ich, czyli tych młodych harcerzy, bo istotą sprawy jest to, żeby była możliwość pokazania, że młode pokolenie na Kresach pamięta o Polakach i jest tam naprawdę obecne – podkreśla Cezary Jurkiewicz.

Paczki dla Polaków to wspólna inicjatywa Fundacji „Kresy w potrzebie – Polacy Polakom” oraz Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. W ubiegłym roku przygotowano 660 paczek.

Szczegółowe informacje o akcji można znaleźć na stronie www.kresywpotrzebie.pl.

RIRM

drukuj