Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększa działania wobec dzieci odbieranych Polakom w Niemczech

Resort sprawiedliwości intensyfikuje działania na rzecz dzieci odbieranych Polakom w Niemczech przez Jugendamty. Projekt reformy w tej sprawie – o czym mówił w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik – trafił już do Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Pierwszym jego elementem jest uporządkowanie kwestii dotyczącej spraw uprowadzeń. Resort chce, aby zajmowało się tym 11 sądów okręgowych, a instancją odwoławczą był Sąd Apelacyjny w Warszawie. Projekt zakłada też m.in. udział prokuratorów we wszystkich sprawach i zakaz wydawania dzieci do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Wiceminister ministerstwa sprawiedliwości Michał Wójcik zapowiedział też, że polskie placówki dyplomatyczne przygotują listę polskich rodzin zastępczych.

– Jeżeli jest taka sytuacja i prowadzone jest postępowanie opiekuńcze, to jeżeli mamy znaleźć rodzinę zastępczą, to chodzi o to, żeby to była rodzina, gdzie się mówi w języku polskim. Dalej będziemy chcieli tworzyć listy rodzin zastępczych (bardzo nam na tym zależy) i placówki konsularne. To będzie ten pierwszy moment, gdzie rzeczywiście można sygnalizować: jest potrzeba rodziny zastępczej, zobaczymy jak to będzie funkcjonowało – mówił wiceminister Michał Wójcik.

W ubiegłym tygodniu matki zrzeszone w polskim Stowarzyszeniu ,,Rodziców Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech” zaapelowały do polskiego rządu o pomoc w odzyskaniu dzieci odebranych im przez niemiecki urząd.

Wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości w tej sprawie spotkał się już z niemieckim wiceministrem do spraw rodziny. Niemcy mają pozwolić na uczestnictwo w postępowaniach polskich dyplomatów i umieszczanie odebranych dzieci w polskich rodzinach zastępczych.

RIRM

drukuj