Poroszenko rozmawiał telefonicznie z Merkel

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko rozmawiał telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel; oboje zgodzili się, że kolejnym krokiem w kierunku rozwiązania kryzysu ukraińskiego powinno być spotkanie na najwyższym szczeblu – podały media ukraińskie.

Rozmowa, w trakcie której Poroszenko podziękował Merkel za starania na rzecz pokojowego uregulowania sytuacji na wschodniej Ukrainie, odbyła się minionej nocy.

Ostatnia rozmowa ws. kryzysu na Ukrainie miała miejsce w niedzielę w Berlinie. W spotkaniu uczestniczyli szefowie dyplomacji Niemiec, Ukrainy, Francji i Rosji.

Rozmowy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Dlatego planowana jest wizyta Kanclerz Angeli Merkel w Kijowie, w najbliższą sobotę. Berlin na razie nie potwierdza jednak tej informacji.

Prof. Mieczysław Ryba mówi, że zabiegi dyplomatyczne nie wiele zmienią w trudnej, zdestabilizowanej sytuacji Ukrainy, której towarzyszy duża dezinformacja.

Toczy się pewien rodzaj gry dyplomatycznej oraz tej realnej i dziwnej wojny na wschodzie. Wydaje mi się, że taka sytuacja ciągłej destabilizacji, czy to Obwodu donieckiego czy w ogóle Ukrainy będzie trwała przez dłuższy czas. Będziemy mówili, że coś już się dokonuje, że jest jakieś fiasko rozmów, lub znowuż jakiś konflikt, bo ktoś zestrzelił samolot. To sytuacja, która ostatecznie miałaby zmierzać w perspektywie Moskwy do tego, ażeby ta wschodnia część ją odłączyła od Ukrainy lub była samodzielna bądź pod bezpośrednim wpływem rosyjskim – zaznaczył Profesor.

Sytuacja na Ukrainie wciąż pozostaje trudna. Ukraińskie wojsko weszło dziś do centrum Ługańska. Walki toczą się na ulicach tego 400-tysięcznego miasta. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony poinformowała, że bojówkarze działają coraz agresywniej, obawiając się zbliżającej się przegranej. Terroryści otaczani są też w innych miastach, między innymi, w samym Doniecku.

RIRM

drukuj