fot. PAP/EPA

Turcja odpowiada ostrzałem na ataki rakietowe z Syrii

Trzy pociski rakietowe spadły we wtorek na graniczące z Syrią tureckie miasto Kilis. W odpowiedzi turecka armia dokonała ostrzału w kierunku obszaru pozostającego pod kontrolą dżhihadystycznego Państwa Islamskiego (IS) – poinformowała agencja Reutera.

W wyniku ostrzałów nikt nie zginął, chociaż kilka osób zostało rannych – pisze Reuters, powołując się na tureckiego urzędnika.

Do podobnego incydentu doszło w poniedziałek, gdy na Kilis spadło pięć rakiet, które zabiły cztery osoby.

Także w zeszłym tygodniu ponad 20 osób zostało rannych w ciągu trzech dni ostrzału rakietowego miasta, w którym przebywa ok. 110 tys. syryjskich uchodźców.

Agencja Dogan podała, że wówczas turecka artyleria ostrzelała terytorium Syrii. Była to odpowiedź na atak moździerzowy na posterunek wojskowy w prowincji Hatay w południowo-wschodniej Turcji.

Jak pisze Reuters, po zeszłotygodniowych atakach turecki premier Ahmet Davutoglu oświadczył, że Turcja – by chronić swoich obywateli – prowadzi „ostateczną bitwę”.

16 kwietnia w Kilis mieli odwiedzić szef Rady Europejskiej Donald Tusk, wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Politycy mieli uczestniczyć w otwarciu ośrodka dla uchodźców. Ostatecznie ich wizyta została przełożona.

PAP/RIRM

drukuj