Szef MSZ udaje się do Turcji na rozmowy m.in. o bezpieczeństwie i migracji

Szef MSZ Witold Waszczykowski udaje się w środę z roboczą wizytą do Turcji. Waszczykowski w Ankarze będzie rozmawiał z szefem tureckiego MSZ Mevlutem Cavusoglu m.in. o relacjach dwustronnych, kryzysie migracyjnym, bezpieczeństwie i relacjach Turcji z UE.

Spotkanie z szefem MSZ Turcji jest głównym celem wizyty szefa polskiej dyplomacji w tureckiej stolicy – poinformował we wtorek dyrektor biura rzecznika prasowego MSZ Rafał Sobczak. Jak dodał, w trakcie spotkania ministrowie będą rozmawiać o współpracy dwustronnej oraz relacjach Turcji z Unią Europejską.

Rafała Sobczak zaznaczył, że dyskusja ministrów poświęcona będzie także kryzysowi migracyjnemu oraz sytuacji bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu. Ważnym tematem rozmowy Waszczykowskiego i Cavusoglu będzie też organizacja szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w lipcu w Warszawie.

Witold Waszczykowski podczas pobytu w Ankarze spotka się także m.in. z przewodniczącym parlamentu Republiki Turcji Ismailem Kahramanem.

Zgodnie z porozumieniem UE-Turcja, zawartym 18 marca na szczycie w Brukseli, Unia ma szybciej przekazać obiecane już wcześniej 3 mld euro na pomoc dla przebywających w Turcji syryjskich uchodźców. Dodatkowo do 2018 roku Unia ma przeznaczyć na pomoc uchodźcom w Turcji jeszcze 3 mld euro.

Zgodnie z porozumieniem UE-Turcja uchodźcy, którzy po 20 marca wjechali nielegalnie do Grecji, mają być przetransportowani do Turcji. Za każdego Syryjczyka wydalanego z UE ma przybywać legalnie do UE inny Syryjczyk. To rozwiązanie ma być tymczasowe, a jego celem jest zniechęcenie uchodźców do nielegalnej przeprawy do Grecji oraz zniszczenie „modelu biznesowego” przemytników ludzi.

Dotąd w ramach porozumienia odesłano do Turcji ok. 350 nielegalnych migrantów, w większości Pakistańczyków.

Minister Cavusoglu w poniedziałek zagroził, że „jeśli UE nie dotrzyma słowa, w tym w sprawie umowy migracyjnej”, wszystkie porozumienia zostaną anulowane.

W ramach porozumienia UE-Turcja uzgodniono także przyspieszenie prac nad liberalizacją wizową, by najpóźniej z końcem czerwca UE zniosła wizy dla Turków. Jednak w poniedziałek tureckie władze zagroziły zerwaniem umowy, jeśli strona unijna do tego czasu nie złagodzi wymagań wizowych wobec Turków udających się do UE.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podkreślił we wtorek, że Turcja musi spełnić wszystkie kryteria niezbędne do zniesienia wiz dla podróżujących do UE i te wymagania nie zostaną złagodzone.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl