Warszawa: służby mundurowe zostały doposażone w kamery

W Warszawie ruszył pilotażowy program noszenia przez policjantów kamer na mundurach. Jako pierwsi wyposażeni w urządzenia rejestrujące dźwięk i obraz zostaną policjanci z trzech garnizonów: stołecznego, dolnośląskiego i podlaskiego.

To element planu modernizacji służb mundurowych na lata 2017-20. Zakupiono trzy typy kamer do mundurów: z wyświetlaczem, bez wyświetlacza i z podglądem online.

W Komendzie Stołecznej Policji odbyła się dziś odprawa dot. bezpieczeństwa w okresie świątecznym. W spotkaniu uczestniczył szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak.

Nagrywanie przebiegu interwencji policyjnej zwiększa poczucie bezpieczeństwa i działa prewencyjnie wobec obu stron – powiedział minister.

– Pierwsze patrole w Warszawie wyruszą do służby zaopatrzone w kamery rejestrujące obraz i dźwięk. To jest dla mnie symbol modernizacji służb mundurowych. Od początku tego roku obowiązuje ustawa Program Modernizacji Służb Mundurowych. To są konkretne pieniądze – 9 mld 200 mln zł dla służb nadzorowanych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji w ciągu czterech lat przeznaczonych na infrastrukturę. Przywracamy likwidowane przez poprzedni rząd koalicji PO-PSL posterunki policji, kupujemy nowoczesny sprzęt dla funkcjonariuszy. Program Modernizacji Służb Mundurowych zawiera część dotyczącą podwyższenia wynagrodzeń funkcjonariuszy – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Szef MSWiA chce, by po programie pilotażowym powstały stosowne analizy i wnioski, a od przyszłego roku kamery były wykorzystywane we wszystkich garnizonach na terenie kraju.

– Otrzymaliśmy 30 kamer dla funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej oraz 30 kamer dla funkcjonariuszy Komendy Rejonowej Policji Warszawa I – informuje nadinsp. Paweł Dobrodziej, szef stołecznej policji.

Jako pierwsi, oprócz stołecznych policjantów, w kamery zostaną wyposażeni także funkcjonariusze z garnizonów: dolnośląskiego i podlaskiego.

– To jest dla mnie symbol modernizacji służb mundurowych – zaznacza minister spraw wewnętrznych i administracji.

Kamery na mundurach policjantów są wykorzystywane m.in. w USA czy we Włoszech.

Odnosząc się do zapewnienia bezpieczeństwa podczas Świąt Bożego Narodzenia, minister poinformował, że na ulicach polskich miast będzie w tym czasie o 30 proc. więcej patroli, a służbę pełnić będzie 4 tys. policjantów na dobę.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl