Nie bądźmy obojętni na bezdomnych

Krakowscy urzędnicy apelują, aby przekazywać wszelkie informacje o miejscach, w których mogą przebywać bezdomni. W okresie zimowym szybka pomoc potrzebującym jest niezwykle istotna, a wystarczy krótka informacja na numer alarmowy 986.

W Krakowie, jak i w innych większych miastach problem bezdomnych jest powszechny, ale w okresie zimowym szczególnie istotny ze względu na ciężkie warunki pogodowe. Niektórzy znajdują pomoc w jadłodajniach czy noclegowniach, jednak wielu nocuje w miejscach przypadkowych lub nieogrzewanych domkach działkowych. Istnieje ogromna groźba zamarznięcia.

Czas zimy to czas próby dla bezdomnych, którzy z różnych powodów znaleźli się na ulicy, którzy mają problem ze znalezieniem ciepłego kąta, ale też czas, kiedy możemy zaostrzyć naszą uwagę, naszą czujność, naszą wrażliwość – powiedziała Józefa Grodecka, dyrektor MOPS Kraków.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej apeluje, aby informacje o przebywaniu bezdomnych zgłaszać do Działu Pomocy Bezdomnym lub do Straży Miejskiej, a także dzwonić pod bezpłatny numer alarmowy 986. Można także samodzielnie udzielić bezpośredniego wsparcia chociażby w postaci ciepłego napoju czy posiłku.

W Krakowie funkcjonuje dość duża liczba miejsc stałych, noclegowni, schronisk, a w sezonie zimowym uruchamiamy dodatkowo ogrzewalnie – zaznaczyła Józefa Grodecka.

Pracownicy MOPS-u wraz ze Strażą Miejską regularnie kontrolują miejsca, w których mogą spotkać bezdomnych, jednak nie do każdego dotrą. Bez udziału społecznego, bez naszego informowania odpowiednich służb, ich pomoc wszystkim potrzebującym jest ograniczona.

Jeżeli nie rozejrzymy się, nie sprawdzimy czy nasz sąsiad, sąsiadka ma zapalone w piecu, czy nie trzeba mu przynieść chleba, wówczas też może dojść do tragedii – podkreśliła Józefa Grodecka.

Również w kilku krakowskich barach mlecznych są wydawane posiłki dla bezdomnych. Pomoc to także 20 placówek i 637 miejsc noclegowych i ogrzewalnia, którą prowadzi Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnień.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl